Beyond.pl zrywa z Grupą Allegro

Opublikowano: 3 grudnia 2014. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Beyond.pl, firma dostarczająca pełen zakres usług związanych z infrastrukturą IT dla biznesu, rozstaje się z Grupą Allegro. Spółka jednocześnie uruchamia kolejne centrum danych, o najwyższej w Polsce efektywności energetycznej. 

BeyondDlaczego firma Beyond.pl wypowiedziała umowę liderowi polskiego rynku e-commerce? Współzałożyciel i prezes firmy Beyond.pl, Michał Grzybkowski, przekonuje:

Allegro przez lata było bardzo ważnym i jednym z pierwszych dużych klientów. Mam świadomość, że zaufanie właścicieli serwisu Allegro, który jest liderem polskiego rynku e-commerce, bardzo przyczyniło się również do naszego sukcesu. Jednak w branży IT siedem lat to epoka i dzisiaj znajdujemy się w zupełnie innym miejscu. Inne są technologie i oczekiwania klientów. Rynek się zmienia, popyt na usługi data center przewyższa podaż, a nasza dynamika wpływów z usług kolokacji rośnie w tempie 20 proc. rocznie. W przypadku współpracy z Allegro nasze strategie i oczekiwania się rozminęły. Wypowiedzieliśmy umowę z czysto biznesowych powodów.

Sam efekt migracji Allegro z centrum danych Beyond.pl będzie niezauważalne z perspektywy zwykłego użytkownika serwisów Grupy.

Spółka Beyond.pl posiada obecnie ponad 2,5 tys. klientów, a w jej portfelu usług coraz większą rolę odgrywa chmura obliczeniowa, która generuje ponad 60 proc. przychodów. Firma ponad trzy lata temu uruchomiła usługę chmury publicznej, rozliczanej tylko za rzeczywiste zużycie, e24cloud.com. W 2015 roku uruchamia kolejną lokalizację. Michał Grzybkowski mówi:

Pod koniec przyszłego roku oddamy do użytku nasze kolejne centrum danych, które pod względem technicznym będzie porównywalne jedynie z najlepszymi obiektami na świecie należącymi do Google, Facebooka czy jednego z bardziej innowacyjnych centrum danych na świecie – SwitchNap z Las Vegas. Jednym z kluczowych parametrów serwerowni jest obecnie współczynnik PUE (power usage effiancy), który określa efektywność energetyczną, czyli to w jakim stopniu dostarczana do obiektu energia jest wykorzystywana na przetwarzania danych, a ile traci się na utrzymanie systemu chłodzenia, zasilania gwarantowanego i innych rozwiązań wspomagających infrastrukturę centrum danych. Wskaźnik PUE powinienem dążyć do 1. Nowe centrum Beyond będzie miało poniżej 1,1 czyli najniższy poziom w naszej części Europy. Dla klientów oznacza to realne korzyści odzwierciedlane w rachunku kosztów.

Pierwszy etap tej inwestycji wart jest ponad 100 mln zł. W efekcie powstanie dedykowana biznesowi serwerownia o najwyższej w Europie Środkowej efektywności energetycznej. Ma to być też jeden z największych tego typu obiektów w Polsce, o łącznej powierzchni ponad 6 tys. mkw. Po zrealizowaniu inwestycji nowe centrum danych będzie pod względem powierzchni stanowiło ok. 10 proc. całej polskiej oferty rynkowej, co czyni Beyond.pl, największym po ATM, dostawcą tego typu usług w Polsce.

Dawid ZarazińskiBeyond.pl zrywa z Grupą Allegro

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.