Bezpiecznego 2007 roku!

Papier w który pakujemy prezenty został już poddany recyclingowi, wszystkie kartki świąteczne są zarchiwizowane, a wszystkie nawet najmniejsze igły, które opadają z choinek – są już dawno sprzątnięte. Jeszcze pachnący nowością komputer, wyposażony zapewne w sieć Wi-Fi, kamerę internetową i inne niezbędne gadżety, jest już podłączony i zaczyna swoją przygodę w sieci…
Co teraz? Pamiętasz problemy ze swoim PeCetem? Tym razem spróbuj zrobić wszystko właściwie  – pozwól że eksperci z McAfee pomogą Ci w opiece nad Twoim ulubionym prezentem.

Robert Żelazo, dyrektor generalny polskiego oddziału McAfee poprowadzi Cię przez proces zapewnienia podstawowej ochrony najfajniejszych prezentów jakie oferują nowoczesne technologie, w tym także komputerów osobistych. Oto wskazówki na początek:

1. Zimą (może w Polsce to kiepski przykład jeśli mówimy o 2007 roku) potrzebujemy wielu warstw ubrań. Podobnie wygląda ochrona komputera. Potrzebujemy wielofunkcyjnego, wielowarstwowego rozwiązania, które będzie strzegło nas przed wirusami, programami szpiegującymi, programami typu adware, hakerami, spamem, phishingiem i złodziejami tożsamości. Aby wybrać najbardziej efektywny sposób ochrony, dobrze jest zaufać znanej marce, takiej jak McAfee.
2. W sieci wiele rzeczy jest darmowych…., niestety, to nie do końca prawda. Czego się wystrzegać? Ściągania darmowych plików, popularnych wygaszaczy ekranu, stron z tekstami piosenek i rejestracji w różnego rodzaju klubach online – wiele plików do ściągnięcia za darmo zawiera bonus, jakim są programy szpiegujące i adware. Te z kolei bardzo często monitorują jakie klawisze przyciskamy, tym samym namierzając nasze loginy i hasła. Termin „darmowe” ma ostatnio mało wspólnego z surfowaniem po WWW.
3. Zabezpiecz sieć bezprzewodową: poziom ryzyka znacząco wzrasta  kiedy używasz Wi-Fi®. Mniej więcej tak bardzo jak w przypadku pozostawienia Twojej karty w bankomacie. Haker oddalony nawet o kilkaset metrów, wyposażony nawet w prostą antenę może „zaopiekować się” najcenniejszymi danymi, które posiadasz.
4. Bądź ostrożny: zwracaj uwagę na to co robią przy komputerze Twoje dzieci. Nie pozwalaj im na zamieszczanie w Internecie (na blogu lub własnej stronie) informacji na temat ich nazwiska, tego do jakiej szkoły chodzą czy też ulubionych miejsc spotkań z rówieśnikami. To dla hakerów najlepsza droga do pozyskania dostępu do Twoich danych.
5. Nigdy nie otwieraj podejrzanych emaili. Większość z nich to spam, czyli niechciany email… Szczególnie uważaj na emaile z „banków”, zawierające linki do stron podszywających się pod portale bankowe, na których proszony jesteś o zalogowanie się i uaktualnienie swoich danych. To ewidentne przykłady phishingu, czyli próby kradzieży twojego identyfikatora i hasła dostępu do systemu bankowości internetowej. Najlepiej takie emaile od razu kasować.
6. Bądź świadomy, jakie strony odwiedzasz: Używaj darmowego narzędzia McAfee Site Advisor, dostępnego pod adresem http://www.siteadvisor.pl lub McAfee Site Advisor Plus, pomagającego wykryć strony instalujące adware i inne oprogramowanie niebezpieczne dla Twojego komputera.
7. Regularnie czyść sprzęt, oczywiście pamiętając o tym że trzeba go wcześniej wyłączyć. Jest to dla wielu czynność tak oczywista, że ogromne rzesze użytkowników po prostu tego nie robią.
8. Nigdy nie traktuj swojego sprzętu detergentami w sprayu. Jeśli naprawdę potrzebujesz użyć środków chemicznych do czyszczenia monitora lub drukarki, zawsze lepiej przetrzeć urządzenia szmatką nawilżoną preparatem. (może lepiej ująć to tak: Windows nie koniecznie potrzebuje AJAX-a do szczęścia)
9. Utrzymuj w czystości myszkę i podkładkę. Od czasu do czasu warto przetrzeć peryferia szmatką nasączoną ciepłą wodą i odrobiną alkoholu, co spowoduje że kursor będzie sprawniej wykonywał nasze polecenia. Pamiętaj że to jedyna z myszy, która nie może  spowalniać Twojego systemu.
10. A teraz baw się dobrze!

www.mcafee.com.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

AI Biznes Forum
29.10.2024 - 30.10.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top