Ultrabezpieczny telefon z Androidem dla amerykańskiego rządu

Opublikowano: 2 marca 2012. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Amerykańska National Security Agency (NSA) opracowała ultrabezpieczny telefon z systemem Android. Pozwala on na prowadzenie tajnych rozmów przez członków rządu Stanów Zjednoczonych.

Projekt „Fishbowl”, w ramach którego opracowany został bezpieczny smartfon, pozwolił na wyprodukowanie 100 telefonów, które Ultrabezpieczny telefon z Androidem dla amerykańskiego rządu 1wydane zostały pracownikom rządowym. Zostały zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwiały przestrzeganie restrykcyjnych reguł bezpieczeństwa informacji NSA, a jednocześnie były łatwe w użyciu. Pozwalają na przeprowadzanie tajnych rozmów – bez obaw, że zostaną przechwycone przez osoby trzecie. Nie ma przy tym konieczności używania kodu podczas mówienia.

Wszystkie rozmowy przeprowadzane przez smartfony NSA wykorzystują technologię PISec VPN z bezpiecznym protokołem transportowym służącym do kodowania głosu po stronie obu rozmówców. Dzięki niemu realizowane jest dwukrotne szyfrowanie połączeń głosowych. Stosowany jest przy tym serwer VoIP umieszczony wewnątrz obiektu NSA.

Producentem i projektantem telefonów jest NSA. W planie Agencji był zakup komercyjnych komponentów do telefonów, ich złożenie razem i uzyskanie bezpiecznego rozwiązania. Należy podkreślić, że telefony NSA używają wyłącznie zaplecza komercyjnego dla ochrony tajnych danych – powiedziała szefowa wydziału, Margaret Salter.

Smartfon NSA z systemem Android jest częścią szerszego programu NSA, który zakłada zaprojektowanie wszystkich technologii komunikacyjnych z wykorzystaniem dostępnych od ręki komponentów do zapewnienia tajności rozmów. Celem Agencji jest stworzenie bezpiecznych urządzeń, łatwych w użyciu i przy względnie niskich kosztach.

Marta Michałek-MachniewskaUltrabezpieczny telefon z Androidem dla amerykańskiego rządu

Podziel się!

O autorze

marta