Bezpłatne e-deklaracje dla klientów serwisu ifirma.pl

Od 20 stycznia klienci serwisu księgowości internetowej www.ifirma.pl mogą bezpłatnie składać przez internet deklaracje podatkowe do urzędów skarbowych, nawet jeśli nie posiadają własnego, osobistego podpisu elektronicznego. Dokumenty podpisują w ich imieniu upoważnieni pracownicy spółki Power Media S.A.

Przedsiębiorcy zarejestrowani w serwisie www.ifirma.pl mogą bezpłatnie składać drogą elektroniczną następujące deklaracje: VAT-7, VAT-7K, PIT-4R oraz PIT-11, a także rozliczenie roczne za pośrednictwem serwisu www.pitroczny.pl. – Zainteresowanie usługą jest bardzo duże i ciągle rośnie – mówi Andrzej Parszuto, wiceprezes Power Media S.A. – W okresie pilotażowym w grudniu 2008 roku blisko 10 proc. użytkowników serwisu ifirma.pl złożyło dokumenty ZAW-E1 i ZAW-E2. Upoważniają one przedstawicieli Power Media S.A. do podpisywania deklaracji skarbowych ich własnym, osobistym e-podpisem. Liczba złożonych upoważnień zwiększa się z dnia na dzień.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów od początku tego roku podatnicy mogą wysyłać do urzędów przez internet ponad 80 różnych formularzy PIT, CIT i VAT. Według danych Ministerstwa Gospodarki w grudniu ubiegłego roku było wydanych około 180 tys. kwalifikowanych certyfikatów. – Z naszych obserwacji wynika jednak, że z e-deklaracji najrzadziej korzystają małe firmy, dla których barierą jest cena podpisu elektronicznego, który kosztuje około 300-400 złotych rocznie. Dla tej grupy przedsiębiorców usługa e-Deklaracje w ifirma.pl jest doskonałym rozwiązaniem – podkreśla wiceprezes Andrzej Parszuto.

Aby skorzystać z usługi e-Deklaracje, należy wygenerować w serwisie www.ifirma.pl dokumenty ZAW-E1 i ZAW-E2. Są to zawiadomienia do urzędu skarbowego o zamiarze składania deklaracji w formie elektronicznej oraz o osobie upoważnionej do składania i podpisywania e-deklaracji. – W firmie Power Media osobisty e-podpis posiadają trzy osoby. Dzięki temu deklaracje podatkowe naszych użytkowników zawsze będą poświadczone podpisem elektronicznym – zaznacza Andrzej Parszuto.

Wydrukowane dokumenty ZAW-E1, po jednym dla każdej z upoważnionych osób, podatnik musi złożyć osobiście do naczelnika urzędu, natomiast zawiadomienia ZAW-E2 przekazują do skarbówki drogą elektroniczną upoważnieni przedstawiciele firmy Power Media. – Generowanie upoważnień zajmuje najwyżej kilka minut – mówi wiceprezes Andrzej Parszuto. – Użytkownicy serwisu ifirma.pl muszą jednak pamiętać, że urząd skarbowy ma miesiąc na wystawienie zaświadczenia ZAS-E. Potwierdza ono zgodność danych w dokumentach ZAW-E1 i ZAW-E2.

Z chwilą otrzymania z urzędu skarbowego potwierdzenia ZAS-E użytkownik ifirma.pl może korzystać z możliwości składania drogą elektroniczną własnych dokumentów skarbowych.

Opisany powyżej proces ilustruje schemat:

e-deklaracje_schemat

Uruchomienie usługi e-Deklaracje wzmacnia pozycję firmy Power Media jako lidera księgowości internetowej. Notowana na GPW spółka wzmocniła ostatnio markę www.ifirma.pl poprzez uruchomienie nowej wersji serwisu, wzbogaconego o nowe funkcjonalności, uruchomienie bloga eksperckiego blog.ifirma.pl, wortalu biznesowego www.CafeBiz.pl, nawiązanie strategicznych umów partnerskich m.in. z bankiem BZWBK oraz kampanię reklamową w mediach.

– Z badań Eurostatu wynika, że aż 92 proc. polskich firm posiada dostęp do internetu. Pod tym względem nie odbiegamy od europejskiej średniej – mówi Andrzej Parszuto. – Jeszcze kilka lat temu e-deklaracje były tylko nowinką, dziś mogą z nich korzystać polscy internauci. Już wkrótce rozliczenia z urzędami skarbowymi odbywać się będą drogą elektroniczną. Rozwijana przez nas platforma www.ifirma.pl wspiera ten proces.

ifirma.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top