BZ WBK znowu na celowniku cyberprzestępców

W  ten weekend miała miejsce kolejna próba ataku na Klientów BZ WBK. Cyberprzestępcy do wyłudzenia danych wykorzystują  standardową metodę ataku tzw. phishing.

Eksperci z polskiego laboratorium G Data Software ostrzegają przed nowym atakiem na klientów bankowości internetowej Banku Zachodniego WBK. Cyberprzestępcy do wyłudzenia danych wykorzystują  standardową metodę ataku tzw. phishing.

To nie pierwsza próba ataku na BZ WBK, cyberprzestępcy już kilkukrotnie podejmowali działania zagrażające użytkownikom tego banku. Tym razem, można jednak zaobserwować bardzo dobrą selekcję Klientów, którzy otrzymają wiadomość. Największą grupą będą użytkownicy Warszawy i Wrocławia. Dobrze wyselekcjonowani Klienci Banku z niedzieli na poniedziałek otrzymali elektroniczną wiadomość z prośbą uaktywnienia konta BZ WBK. G Data szacuje, że z serwerów ulokowanych w Tajwanie zostało wysłanych około 17 tysięcy takich wiadomości.

email

Wiadomość
Użytkownik, chcąc dokonać operacji na swoim koncie, klika w link podany w wiadomości lub przekleja  adres do przeglądarki. W wyniku czego trafia na sfałszowaną stronę banku.

www

Fałszywa strona WWW
Łukasz Nowatkowski z G Data Software „Wyłapany przez nasze serwery atak na Klientów BZ WBK to standardowa metoda wyłudzania danych realizowana poprzez atak phishingowy. Zauważyć jednak można bardzo dobrą selekcję użytkowników, co sugeruje, że wszyscy oni mogą być Klientami jednej sieci składających się z zainfekowanych komputerów.”

Sugerowana ochrona
Ochronę przed tego typu atakami zapewniają pakiety antywirusowe z odpowiednim modułem (np. G Data InternetSecurity 2010), które sprawdzają, czy strona odwiedzana przez użytkownika nie została zgłoszona do specjalnego rejestru witryn wyłudzających dane. Dodatkowo specjalne dodatki antyphishingowe w przeglądarkach potrafią rozpoznawać lub nawet blokować sfałszowane strony.

Producenci oprogramowania zabezpieczającego wspomagają swoje produkty również działalnością społeczności internetowych, które  zgłaszają sfałszowane i podejrzane strony. Zespoły specjalistów weryfikują zgłoszenia i dodają strony do list wykorzystywanych przez mechanizmy filtrujące. Jednakże weryfikacja zgłoszenia trwa zazwyczaj dość długo, w przypadku aplikacji Phishtank średnio 2 dni. Przez ten czas przestępy mogą oszukać niejednego użytkownika Internetu.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Expert Summit 2021
04.11.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry