Chcesz zobaczyć jak zabija orka? – wpakujesz się w kłopoty!

Internauci od kilku dni przeczesują Internet w poszukiwaniu zdjęć i filmów z zakończonego śmiertelnym atakiem pokazu w parku rozrywki Sea World. Nie zdają sobie sprawy, że kierowani niezdrową ciekawością sami narażają się na niebezpieczeństwo.

Jak mogliśmy się już nieraz przekonać hakerzy chętnie wykorzystują zainteresowanie internautów wstrząsającymi wydarzeniami, zarówno tymi prawdziwymi np. śmierć Patricka Swayze (zob. tutaj) jak i fikcyjnymi, wśród których można wymienić chociażby ostatnią plotkę o śmiertelnym wypadku Johnny’ego Deppa (pisaliśmy o tym: tutaj). Kolejną tragedią, która bez skrupułów została wykorzystana przez przestępców jest śmierć Dawn Brancheau, która zginęła tragicznie po ataku orki, podczas środowego pokazu w parku rozrywki Sea World na Florydzie.

Jak donosi Sophos – firma specjalizująca się w technologiach ochrony informacji – internauci przeczesując sieć w poszukiwaniu zdjęć i filmów ze śmiertelnego wypadku, sami narażają się na niebezpieczeństwo. Hakerzy stosując techniki SEO, stworzyli bowiem strony nafaszerowane zawartością, która na pierwszy rzut oka wydaje się być materiałem obrazującym śmierć trenerki, ale naprawdę – przeznaczonym do zainfekowania komputerów odwiedzających.

Chcesz zobaczyć jak zabija orka? - wpakujesz się w kłopoty! 1

“Trudno uwierzyć, że ktoś chciałby oglądać materiały wideo z tej strasznej śmierci, ale obecnie temat jest jednym z Chcesz zobaczyć jak zabija orka? - wpakujesz się w kłopoty! 2najczęstszych zapytań w wyszukiwarkach internetowych”, wyjaśnił Graham Cluley, starszy konsultant ds. bezpieczeństwa w Sophos. “Te zatrute witryny mogą pojawić się na pierwszych stronach wyników wyszukiwania, a podczas odwiedzin możesz zobaczyć wyskakujące okno z ostrzeżeniem na temat problemów z bezpieczeństwem komputera. Ostrzeżenia te są fałszywe i mają na celu skłonienie użytkownika do pobrania niebezpiecznego oprogramowania lub do przekazania danych karty kredytowej.”

Ataki scareware (programy podszywające się pod aplikacje zabezpieczające np. antywirusy) są coraz bardziej powszechną bronią w arsenale cyberprzestępców. Ta sama taktyka została wykorzystana po śmierci innych znanych osób, w tym Natashy Richardson i Patricka Swayze. Sophos wykrywa malware jako Mal / FakeAV-BW i zaleca ostrożność w klikaniu na linki i zaktualizowanie oprogramowania antywirusowego.

Chcesz zobaczyć jak zabija orka? - wpakujesz się w kłopoty! 3“Można twierdzić, że każdy kto poluje na materiał o tym strasznym wypadku zasługuje na niespodzianki w postaci scareware, ale prawdziwie chorzy są tu hakerzy, którzy próbują skorzystać na śmierci niewinnej kobiety,” kontynuował Cluley. “Internauci byliby znacznie bezpieczniejsi gdyby szukali wiadomości na serwisach informacyjnych, a nie, jak to ma miejsce w tym przypadku – na przypadkowych stronach niewiadomego autorstwa. Zbyt wielu cyberprzestępców czyha na nieostrożnych użytkowników.”


Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry