Chiny atakują Internet

Serwis Domeny.pl donosi o narodzinach nowego mocarstwa internetowego. Mowa o Chinach, w których błyskawiczny rozwój dostępu do sieci www – 210 milionów internautów – robi wrażenie na całym świecie.
Chiny swoją drogę do e-społeczeństwa rozpoczęły mniej więcej 10 lat temu. Jednak największy skok w rozwoju rynku internetowego rozpoczął się na początku 2007 r. – Wpływ mają na to organizowane Igrzyska Olimpijskie i chęć pokazania się jako wysokorozwinięty kraj. Potwierdzeniem tego jest stanowisko chińskich polityków, którzy uważają oficjalnie od niedawna, że Internet jest jednym z ważniejszych elementów rozwoju kraju – mówi Marcin Majerek z serwisu Domeny.pl.

Akceptacja ze strony władz, które jeszcze niedawno niechętnym okiem patrzyły na aktywność w Internecie swoich obywateli, zdziałała cuda. Pod koniec 2007 roku w Chinach było 210 milionów internautów (w Polsce jest 12.5 mln). Tylko o 5 milionów mniej niż w USA. W zeszłym roku liczba użytkowników sieci wzrosła o 73 miliony. Nie ma wątpliwości, w 2008 roku Chiny staną się największym rynkiem internetowym na świecie.

Duże wrażenie robi też liczba zarejestrowanych chińskich domen internetowych (.cn). Pod koniec grudnia 2007 roku było ich ponad 9 milionów. Biorąc pod uwagę tempo wzrostu (około 20.000 rejestracji dziennie), w tym momencie może już być około 9.8 mln.  – Chińskie adresy www  zagrożą w tym roku najpopularniejszej obecnie na świecie domenie narodowej, niemieckiej .de, 11.7 mln rejestracji. Dzięki temu, być może, domeny .cn znajdą się na drugim miejscu pod względem ilości na świecie – tłumaczy Marcin Majerek z Domeny.pl.  – Liderem na pewno pozostanie domena .com, 72.9 mln adresów – dodaje.

Najpopularniejszą usługą internetową w Chinach są komunikatory. Korzysta z nich codziennie 170 mln użytkowników. Jeszcze więcej, 181 milionów użytkowników, słucha muzyki on-line. W 2006 roku chiński rynek reklamy online wyniósł 660 mln dolarów.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top