Co szósty Internauta rozważa emigrację z Polski?

Opublikowano: 17 grudnia 2008. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Nieoczekiwane rezultaty sondy przeprowadzonej przez portal FinanseOsobiste.pl. Rozważam emigrację z Polski na stałe – odpowiedziało 17,8% Internautów. 50,1% badanych nie wierzy, że przeżyje w przyszłości z emerytury wypłacanej z ZUS. Zaledwie 10% nie boi się o swoją przyszłość. Dlaczego prawie dwukrotnie więcej Polaków myśli o emigracji niż o pogodnej jesieni życia?

– Trudno przypuszczać by młodzi, wykształceni ludzie z dużych miast rozważali emigrację stricte zarobkową – uważa Tomasz Bar z FinanseOsobiste.pl. – Ich dochody i tak kształtują się znacznie powyżej średniej krajowej. Znakomitą większość respondentów ankiety stać na stosunkowo wygodne życie w kraju. Problem tkwi głębiej. W wysokości świadczeń, i będzie on coraz poważniejszy w miarę postępujących zmian demograficznych.

W planach emigracyjnych Polaków to właśnie brak perspektyw utrzymania dotychczasowej stopy życia po przejściu na emeryturę będzie odgrywał coraz istotniejszą rolę. Brak zaufania do systemu emerytalnego podważa bowiem sens życia i pracy w Polsce.

– Te kilkanaście procent polskich Internautów, którzy opowiadają się za stałą emigracją, w praktyce mogłoby pracować w dowolnym z krajów UE – dodaje Tomasz Bar. Dla pokolenia dzisiejszych 25-35-latków „bycie Europejczykiem” może mieć bardzo praktyczny wymiar.

Badanie przeprowadzono w okresie październik-listopad 2008 r. na próbie 1002 osób.

www.FinanseOsobiste.pl

Hanna LaskowskaCo szósty Internauta rozważa emigrację z Polski?

Podziel się!

O autorze

hania