COMP SA zbuduje System Bezpieczeństwa Teleinformatycznego

Opublikowano: 5 stycznia 2004. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

COMP SA poinformował o podpisaniu z firmą Softbank SA umowy na wykonanie Podsystemu Bezpieczeństwa na potrzeby Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK). Wartość kontraktu – wraz z serwisem i utrzymywaniem podsystemów bezpieczeństwa do końca 2009 roku – wynosi 35 710 mln zł.

W ramach podpisanej umowy, COMP SA zobowiązał się do budowy i wdrożenia Podsystemu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego, stworzonego specjalnie na potrzeby CEPiK-u. Na System Bezpieczeństwa składa się m.in. Infrastruktura Klucza Publicznego (PKI), System Uwierzytelnienia oraz System Ochrony Transmisji. W skład Podsystemu Bezpieczeństwa wejdzie także system, umożliwiający wykrywanie włamań, zabezpieczenie antywirusowe, a także procedury bezpieczeństwa i plany awaryjne (m.in. tzw. „plany utrzymania ciągłości” – Business Continuity Plans).

Podstawę systemu stanowią – opracowane na bazie własnych technologii – autorskie urządzenia kryptograficzne CompCrypt firmy COMP. Do stworzenia systemu Infrastruktury Klucza Publicznego dla CEPiK-u wykorzystana zostanie seria urządzeń CompCrypt Delta 1, która chroni informacje w otwartych sieciach informatycznych o złożonej hierarchicznie i rozproszonej terytorialnie strukturze. Urządzenie to zabezpiecza m.in. dostęp do bazy KCIK (Krajowe Centrum Informacji Kryminalnej) i KSIP (Krajowy System Informacji Policyjnej) oraz funkcjonuje w Centrum Zaufania i Certyfikacji Centrast – instytucji, pełniącej rolę roota narodowego dla systemów wykorzystujących podpis elektroniczny w Polsce.

Oprócz dotychczas stosowanych produktów z serii Delta 1, w systemie budowanym na potrzeby CEPiK-u wykorzystane zostaną także najnowsze rozwiązania z serii CompCrypt. W centralnej części systemu będą to wyspecjalizowane czytniki kart procesorowych, gwarantujące uwierzytelnienie osoby logującej się do systemu, a także umożliwiające identyfikację miejsca pracy danego użytkownika. Jest to autorski pomysł COMP-u, prawdopodobnie pierwszy na świecie, który do identyfikacji stanowiska roboczego wykorzystuje mechanizm oparty o technologię podpisu elektronicznego. Do ochrony transmisji danych oraz uwierzytelniania lokalizacji zdalnych na terenie całej Polski zostaną wykorzystane urządzenia CompCrypt szyfrujące kanały transmisyjne.

Dotychczas rozwiązania CompCrypt były wykorzystywane do przetwarzania i zabezpieczania informacji niejawnych m.in. przez administrację publiczną, wojsko, policję, straż graniczną, a także Telekomunikację Polską, Narodowy Bank Polski oraz Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych.

http://www.comp.com.pl

Sylwester KozakCOMP SA zbuduje System Bezpieczeństwa Teleinformatycznego

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.