Crowley oskarża TPSA

Opublikowano: 4 listopada 2004. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Czy Telekomunikacja Polska (TP) próbowała nieuczciwie wygrać wart 80 mln zł przetarg na budowę sieci dla Ministerstwa Sprawiedliwości (MS)?

Crowley Data Poland (CDP), konkurent TP w tym przetargu złożył tańszą ofertę. Ale ponoć od TPSA wyszła propozycja dogadania się w tej sprawie przez dwóch wysokich rangą dyrektorów TP.

Pracownicy największego polskiego telekomu zaprzeczają. Sprawą zajmie się prokuratura.

Według przedstawicieli CDP, menedżerowie TP zgłosili się do ich firmy z propozycją nie do odrzucenia: CDP ma wycofać się z przetargu, bo inaczej TP nabruździ mu u Najwyższej Izby Kontroli (NIK), ważnym kliencie CDP, i w konsekwencji zniszczy konkurenta.

Crowley propozycję odrzucił i skierował sprawę do prokuratury.

Jeden z dyrektorów TP ponoć ponadto stwierdził, że TP może przez instytucje państwowe i prasę wykończyć firmę CDP.

TPSA jednak wyjaśnia, że w przetargach publicznych przegrany może przyjąć rozstrzygnięcie, ale może też protestami doprowadzić do znacznego przedłużenia przetargu, a nawet doprowadzić do jego unieważnienia. Dyrektorom TP chodziło tylko o zdrową konkurencję.

Crowley jest zupełnie innego zdania. Dlatego zawiadomił prokuraturę, zarzucając przedstawicielom TP dopuszczenie się kilku przestępstw: zmuszania, przekupstwa menedżerskiego, usiłowania porozumienia z inną osobą na szkodę instytucji, na rzecz której dokonywany jest przetarg publiczny.

Przetarg w resorcie sprawiedliwości jest intratnym przedsięwzięciem. To jeden z największych konkursów na obsługę transmisji danych w Polsce. Chodzi o 5-letnią obsługę resortu i podległych mu instytucji: prokuratur, sądów i więzień. To ponad 1,3 tys. placówek. Oferty w przetargu złożyło czterech wykonawców: Telekomunikacja Kolejowa, konsorcjum CDP z Tel-Energo i ATM, TP SA i Polkomtel. Ceny (jedyne kryterium wyboru) sięgały od 40 do 140 mln zł, a TP była dopiero trzecia w kolejności.

Przed złożeniem ofert specyfikację oprotestowało kilku wykonawców, zarzucając resortowi faworyzowanie TP. Ministerstwo zmieniło sporne zapisy.

Puls Biznesu

Sylwester KozakCrowley oskarża TPSA

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.