Cyberprzestępstwa coraz groźniejsze

Według danych Laboratorium Panda Software, prawie połowa wszystkich wykrytych infekcji komputerowych w maju spowodowana była przez trojany i programy typu adware. Coraz groźniejsze okazały się również boty i programy szpiegujące, wykorzystywane do przestępstw finansowych.

Z danych zgromadzonych przez bezpłatny skaner online Panda ActiveScan wynika, że trojany i programy typu adware spowodowały prawie 50% wszystkich wykrytych w maju infekcji (trojany 26,14%, adware 23,7%). Ponadto nieznacznie wzrosła liczba ataków wywołanych przez boty (3,37%) i programy szpiegujące (3,03%), a udział robaków i dialerów wyniósł odpowiednio 9,46% i 3,74%. “Twórcy złośliwych kodów są w tej chwili całkowicie nastawieni na osiąganie jak największych zysków finansowych. Dlatego zdecydowanie spada udział tradycyjnych wirusów i robaków, które to kiedyś powodowały epidemie na dużą skalę” – komentuje Piotr Walas, dyrektor techniczny Panda Software Polska.

W maju najczęściej wykrywanym złośliwym kodem na świecie okazał się MSNPhoto.A. To nowy robak, który rozprzestrzenia się za pośrednictwem MSN Messenger. Wyłącza Menedżera zadań i pobiera kilka kopii samego siebie z określonej strony internetowej. Ponadto skłania użytkownika do uruchomienia pliku występującego w postaci ikony obrazu, dzięki czemu może rozprzestrzeniać się w jeszcze większych ilościach.

KillAV.FW, trojan zaprojektowany do wykradania poufnych informacji z komputerów uplasował się na drugim miejscu (podobnie jak przed miesiącem). Brontok.H zajął trzecią pozycję i nadal pozostaje jednym z najczęściej wykrywanych robaków. Na czwarte miejsce spadł natomiast Downloader.NOE.
Robak Puce.E, który rozprzestrzenia się za pomocą sieci P2P uplasował się na piątym miejscu, a zaraz po nim Donwloader.NZR, trojan zaprojektowany do pobierania innych złośliwych kodów.

Sdbot.ftp, skrypt używany przez robaki z rodziny Sdbot do rozprzestrzeniania się za pośrednictwem FTP zajął w maju dopiero siódme miejsce. Ta niska pozycja jest warta odnotowania, ponieważ przez ponad rok Sdbot.ftp był najczęściej wykrywanym na świecie złośliwym kodem. Co ciekawe, w Polsce w maju uplasował się on na drugim miejscu, ustępując miejsca jedynie trojanowi Torpig.A.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry