Do 2020 roku wszystko w chmurze?

Do 2020 roku przejście od tradycyjnych rozwiązań do usług świadczonych „w chmurze” (ang. cloud computing) w pełni się zakończy. Tak przynajmniej wynika z badań przeprowadzonych przez Pew Research Center’s Internet & American Life Project.

Badanie instytutu opierało się na wywiadach przeprowadzonych z grupą ekspertów i osób silnie zaangażowanych w świat nowych technologii. Jest to już jego kolejna edycja, z której wynika, że większość specjalistów jest przekonana o tym, że za 10 lat zdecydowaną mniejszość prac wykonywać będziemy opierając się na rozwiązaniach desktopowych. 71 proc. z 900 badanych osób zgodziło się z poniższym oświadczeniem:

Do 2020 roku większość ludzi będzie wykonywać swoją pracę nie na oprogramowaniu zainstalowanym na komputerach do ogólnych zastosowań ale w aplikacjach internetowych takich jak Google Docs i aplikacjach uruchamianych na smartfonach.

Do 2020 roku wszystko w chmurze? 1

W kontekście rosnącego entuzjazmu dla rozwiązań działających „w chmurze” (zwłaszcza dla serwisów społecznościowych takich jak Facebook, rozrywkowych jak YouTube, czy związanych z produktywnością jak wspomniane już Google Docs, czy Microsoft Office Web Apps) wyniki badania nie powinny dziwić. Można uznać je nawet za łagodnie optymistyczne.

Zanim jednak technologie webowe na dobre staną się naszą codziennością, nierozwiązane pozostają pewne, bardzo istotne zagadnienia. Najważniejszymi z nich są dziś z pewnością nasza prywatność i bezpieczeństwo. Czy będą to jednak kwestie ważne za 10 lat?

W przyszłości nie będziemy zastanawiali się, gdzie fizycznie znajdują się nasze dane. nasze dane będą dystrybuowane w chmurze, dostępne w dowolnym czasie, miejscu i na dowolnym urządzeniu przez dowolnego, uprawnionego użytkownika – powiedział, główny ekonomista Google.

Treść raportu dostępna jest pod tym adresem. A czy Państwo zgadzacie się z takimi przewidywaniami? Czy do 2020 rzeczywiście wszystkie nasze elektroniczne aktywności (osobiste i zawodowe) odbywać się będą za pośrednictwem chmury? Zapraszamy do dyskusji.

Wpisy promowane

  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...
  • Ezoteryka a karty Tarota
    Stawianie Tarota to praktyka, którą wykorzystuje bardzo wiele osób. Jest to jeden ze sposobów, który umożliwia sprawdzenie tego co nas ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry