Dodatkowe zabezpieczenia antyspamowe w Kei.pl

Opublikowano: 22 maja 2007. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Od 15 maja na serwerach Kei.pl zostało uruchomione nowe zabezpieczenie antyspamowe Greylist. Podczas 2 miesięcznego okresu testowego, dzięki kompilacji Greylist z istniejącymi zabezpieczeniami udało zredukować się liczbę niechcianych maili praktycznie do zera.
Spam jest jednym z największych problemów współczesnego internetu. W opinii wielu fachowców nie istnieje jeden skuteczny sposób na zabezpieczenie się przed nim, dlatego najskuteczniejszym znanym sposobem jest jednoczesne stosowanie znanych już zabezpieczeń.

Skuteczność Greylist polega na odrzuceniu emaila przy pierwszej próbie dostarczenia. Doświadczenie pokazuje, iż serwery spamerskie nigdy nie podejmują ponownej próby wysłania. Włączenie funkcji Greylist powoduje jedynie niewielkie wydłużenie czasu przesyłania wiadomości.

Usługa jest możliwa do ustawienia zarówno przez użytkownika poczty, jak i globalnie przez administratora serwera. Dodatkowo na serwerach Kei.pl dostępne są inne funkcje antyspamowe takie jak m.in. SPF eliminująca emaile wysyłane z adresów niepoprawnie przypisanych do serwerów oraz RBL czyli blokowanie email z adresów i serwerów uznanych za spamowe. Można jeszcze wymienić SpamAssassin, który analizuje nagłówki i treść wiadomości pod katem kluczowych dla spamu cech oznaczając podejrzaną korespondencję przedrostkiem [spam].

Całościowe próby rozwiązania problemów związanych ze spamem, są od dawna dostrzegane przez polityków (m.in. UE i USA), którzy usilnie poszukują administracyjnych sposobów uniemożliwienia masowego wysyłania niechcianych emaili. Do najciekawszych pomysłów należy zaliczyć projekt wprowadzenia symbolicznych opłat za wysyłanie wiadomości elektronicznych. Dość złożony charakter tego procederu każe jednak uzbroić się w cierpliwość i liczyć na pomysłowość programistów.

Obecnie skuteczne eliminowanie spamu jest możliwe jedynie poprzez ciągłe udoskonalanie zabezpieczeń oraz monitorowanie bieżących efektów. Tak też postrzegają swoje zadanie specjaliści z Kei.pl. Efektem ich pracy jest uzyskanie optymalnego poziomu zabezpieczenia przed niechcianą pocztą oraz udostępnienie tego użytkownikom dzierżawionych serwerów w najbardziej przystępnej formie.

www.kei.pl

Hanna LaskowskaDodatkowe zabezpieczenia antyspamowe w Kei.pl

Podziel się!

O autorze

hania