Domeny mają ponad 20 lat

Serwis Domeny.pl poinformował, że w przyszłym roku pierwsze domeny internetowe będą obchodzić 23 lata swojego istnienia. Najstarsze polskie adresy www uczczą w tym czasie 17. rocznicę swego pojawienia się w Internecie.
System nazw domenowych (DNS) powstał w 1984 roku za sprawą dwóch amerykańskich naukowców – Jona Postela i Paula Mockapetrisa. W następnym roku rozpoczęła się rejestracja popularnych domen najwyższego poziomu, czyli  m.in.: .com, .org, .edu i .gov. Pierwszą domeną komercyjną była „symbolics.com”, utworzona 15 marca 1985 roku. W kwietniu tego samego roku zarejestrowane zostały pierwsze adresy z .edu (cmu.edu, purdue.edu, ucla.edu), w czerwcu z .gov (css.gov), a miesiąc później pojawiła się pierwsza domena z rozszerzeniem .org (mitre.org).

– Domeny stały się jednym z ważniejszych wynalazków cywilizacji nowych technologii. Uporządkowały Internet, pozwalając po nim skutecznie nawigować – mówi Marcin Majerek z serwisu Domeny.pl. – 10 lat temu na całym świecie odbywało się miesięcznie 200-300 tysięcy rejestracji, dziś średnio nawet 3 miliony – dodaje.

Obecnie na świecie jest około 150 milionów zarejestrowanych domen. Najwięcej jest adresów z rozszerzeniem .com (ponad 71 mln), .de (ponad 11 mln) i .net (ponad 10 mln).  Polska domena .pl (760 tys.) znajduje się w okolicach 27. pozycji w światowym rankingu domen. – W 2008 roku będziemy świadkami niezwykłego wydarzenia. W sieci pojawi się milionowa polska domena. Wkroczymy do elitarnego grona domenowych „milionerów” – uważa Marcin Majerek.

Polska domena narodowa .pl została ustanowiona w 1990 r. Pierwszy adres internetowy, według nieoficjalnych informacji, zarejestrowano w roku następnym. Również w 1991 r. (ok. 20 grudnia) nastąpiło pełne połączenie Polski z Internetem, dzięki zniesieniu blokady ze strony USA.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top