Domeny w drugim obiegu

Wśród zarejestrowanych prawie 800 tys. nazw internetowych z końcówką „.pl” coraz więcej domen stanowi część tzw. rynku wtórnego. O perspektywach rozwoju, możliwych zagrożeniach, a także o potencjale polskiego rynku domen rozmawiać będą uczestnicy pierwszej tego typu konferencji, pod nazwą „Domain Names Secondary Market in Poland”, która odbędzie się 25 stycznia w Warszawie.
Konferencja, organizowana przez NASK i firmę ACTIVE 24, skierowana jest do rejestratorów, inwestorów oraz firm mających nowatorskie spojrzenie na dynamicznie rozwijający się rynek domen w Polsce. Wiedzą na temat pierwotnego i wtórnego rynku nazw internetowych dzielić się będą szefowie międzynarodowych korporacji, m.in. NameDrive, SEDO, EuroDNS, a także przedstawiciele rejestrów .eu, .at, .se.

Konferencja została podzielona na trzy sesje tematyczne. Pierwsza obrazować będzie polski rynek domen i perspektywy jego rozwoju. Kolejna z sesji dotyczyć będzie bezpieczeństwa systemów DNS, a swoje rozwiązania m.in. dotyczące DNSSEC przedstawi szwedzki rejestr NIC.se. Ostatnia część konferencji skupi się na rozważaniach o potencjale, ale również na zagrożeniach polskiego rynku domen, a przedstawiciel SEDO – globalnej platformy oferującej kupno i sprzedaż domen z całego świata – omawiać będzie zjawisko wtórnego rynku nazw internetowych.

Rynek domen z końcówką „.pl”  jest jednym z największych w Europie Środkowo-Wschodniej. Jak informuje Andrzej Bartosiewicz, kierownik Działu Domen w NASK, w pierwszej połowie tego roku liczba domen z końcówką „.pl” powinna przekroczyć milion. – Warto zdać sobie sprawę z tego, że prawie 7 proc. stanowią zarejestrowane nazwy domenowe, które służą tylko generowaniu ruchu. Ich właściciele, zazwyczaj osoby prywatne, tzw. domainers, czy po polsku „domeniarze”, właśnie na tym zarabiają – dodaje Bartosiewicz.

Domeny w drugim obiegu 1

Styczniowa konferencja będzie pierwszą w Europie próbą ujęcia w sposób kompleksowy różnorodnych aspektów niezwykle dynamicznie rozwijającego się rynku domen internetowych. Program ramowy konferencji i formularz rejestracyjny dostępne są na stronie: www.secondarymarket.pl.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry