Dziel się kontaktami – rusza Contails, polski serwis z ambicjami

Gdańska spółka Contails uruchomiła w Internecie wersję testową serwisu Contails.com pozwalającego na przechowywanie, synchronizację i wymianę kontaktów. Twórcy planują pozyskanie użytkowników z całego świata. Ambicje spore a jakie wrażenia? Jest dobrze.

Serwis ma służyć do współdzielenia list kontaktów, które na co dzień rozproszone są w telefonach komórkowych, programach pocztowych, na stronach internetowych, w komunikatorach czy w notesach. Możliwe będzie uzyskiwanie kontaktów swoich znajomych, w szczególności brakujących lub bardziej aktualnych np. nowego numeru telefonu, czy adresu e-mail oraz zsynchronizowanie listy kontaktów przechowywanych w kilku miejscach, np. w pamięci kilku aparatów telefonicznych.

Podstawową funkcją serwisu ma być gromadzenie i wymiana kontaktów z innymi. W tym celu Contails.com zostało wyposażone w zestaw narzędzi społecznościowych. Użytkownik może pozyskać wybrane kontakty od innej osoby lub poprosić o dodatkowe szczegóły kontaktowe wspólnego znajomego. Pomóc w tym ma sam system, który może m.in. wskazać, który z naszych przyjaciół zna poszukiwany przez nas adres czy numer telefonu.

Contails.com to bezpieczne i bezpłatne rozwiązanie większości problemów związanych z zarządzaniem kontaktami, jakie mają użytkownicy na całym świecie. Serwis umożliwia ściągnięcie detali kontaktowych, rozproszonych po różnych miejscach i znajomych w jedną, funkcjonalną listę kontaktów – mówi Dawid Wójcicki, współtwórca projektu.

Dziel się kontaktami - rusza Contails, polski serwis z ambicjami 1

Serwis jest obecnie w fazie intensywnego rozwoju. Już teraz udostępniony został publiczny interfejs API umożliwiający realizację podstawowych funkcji związanych z kontaktami. Trwają też prace nad dodaniem kolejnych funkcjonalności, m.in. automatycznego sugerowania znajomości, rozszerzonych możliwości synchronizacji.

Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo danych. Dlatego połączenie z serwisem za pośrednictwem bezpiecznego protokołu SSL jest u nas zalecane i zupełnie darmowe. W niedalekiej przyszłości planujemy wiele związanych z tym dodatkowych funkcjonalności jak np. gwarancja zabezpieczenia zbioru kontaktów przed utratą, tzw. ‘punkty przywracania listy kontaktów czy wprowadzenie szyfrowanych połączeń synchronizacyjnych z telefonami – zdradza Dawid Wójcicki.

Podstawowe funkcje Contails.com:

  • Dodawanie i import list kontaktów z telefonów komórkowych, programów pocztowych, systemów e-mail bezpośrednio lub przez import plików w popularnych formatach.
  • Łączenie kontaktów w znajomości z innymi użytkownikami serwisu
  • Określanie, którzy znajomi posiadają interesujący nas kontakt w trakcie wyszukiwania
  • Uzupełnianie posiadanych kontaktów z pomocą innych użytkowników, którzy na swoich listach mają  kontakty do tych samych osób
  • Synchronizacja uaktualnianych kontaktów z listami w telefonach i w programach pocztowych
  • Etykietowanie kontaktów i grupowanie ich z przypisaniem do posiadanych aparatów telefonicznych, grup znajomych
  • Archiwizacja i eksport kontaktów umożliwiający załadowanie ich do nowego telefonu, import do programu pocztowego lub dowolnego systemu zarządzania bazą kontaktów

Serwis został przygotowany w kilku wersjach językowych – polskiej, angielskiej, niemieckiej, francuskiej i hiszpańskiej.

Projekt robi wrażenie. Nawet jeśli dyskutować można o samym pomyśle, z którym można się zgadzać lub nie, podzielać entuzjazm twórców lub wręcz przeciwnie – to profesjonalizm przygotowania projektu, dbałość o szczegóły i dość rzadki na naszym podwórku rozmach oraz międzynarodowe ambicje zasługują na szacunek.

***

Zadaliśmy również trzy krótkie pytania Dawidowi Wójcickiemu, współtwórcy projektu.

Jak i kiedy macie zamiar Państwo zarabiać?

Liczymy, że pierwsze przychody pojawią się jeszcze w tym roku, natomiast zysk w drugim półroczu 2010. Plany na przychody z serwisu są już dość konkretne – częściowo będą się one opierać na modelu abonamentowym (co obejmować będzie głównie usługi, których jeszcze nie uruchomiliśmy lub uruchomiliśmy z ograniczoną funkcjonalnością) a częściowo na sprzedaży reklam. Co do samej sprzedaży reklam – liczymy nie tylko na bezpośrednią sprzedaż powierzchni reklamowej w serwisie, ale głównie koncentrujemy się na rozwijaniu serwisu pod kątem platformy reklamowej. Ze względu na swoją specyfikę (jest to także wyszukiwarka kontaktów), Contails będzie w stanie zaoferować dużo skutecznych możliwości dotarcia do odbiorcy, w tym także na niespotykane dotychczas przez nas nigdzie indziej sposoby.

Jak się ma wasza propozycja do niedawnego wprowadzenia domen .tel? Czy stanowią one dla Państwa jakąś konkurencję?

Mamy ogólnie sformułowane plany związane z domenami .tel (ale także niedocenianymi dziś .name czy .biz). Udostępnienie rejestracji tych domen klientom indywidualnym stworzy możliwość rozwoju kilku aspektów serwisu Contails.

Jakie macie Państwo plany na przyszłość (rozwiązania, funkcjonalności)?

Contails przede wszystkim będzie serwisem związanym z informacjami kontaktowymi. Na tą chwilę nie planujemy rozwoju pod kątem usługi „robiącej wszystko z komórkami”, czyli np. backup zdjęć i SMS z urządzeń przenośnych. Interesuje nas dostępność kontaktów – ich pozyskiwanie, współdzielenie, uzupełnianie, przenoszenie pomiędzy różnymi platformami, aktualizacja i synchronizacja. To, co staramy się osiągnąć na tym etapie, to wsparcie czynności, które wykonywane są przez niemal każdego z nas codziennie – pozyskiwanie kontaktów i detali kontaktowych od znajomych (np. numer do mechanika od sąsiada). Mówiąc kontakty mam też na myśli znajomości – serwis będzie wspierał znajomości zawarte przez użytkowników w innych miejscach w sieci. Contails będzie z całą pewnością rozwijał się dalej jako serwis społecznościowy, z tą jednak istotną różnicą, że utworzone w Contails znajomości przekładać się będą na konkretne korzyści dla użytkowników.

Contails.com

Wpisy promowane

Wydarzenia

19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top