E-prasa rośnie w siłę

Internet stał się ważnym konkurentem dla prasy drukowanej, zarówno dla dzienników, jak i magazynów kolorowych – wynika z badania konsumenckiego przeprowadzonego na zlecenie domu mediowego Value Media. Badanie dotyczyło czytelnictwa prasy za pośrednictwem internetu.
Dom mediowy Value Media już po raz kolejny zainicjował badanie mające na celu charakterystykę zmian postaw konsumenckich polskich internautów wskutek dynamicznego rozwoju Internetu i jego obecności w coraz to nowych dziedzinach życia. Nadrzędnym celem najnowszego badania było określenie skali zjawiska czytelnictwa prasy w Internecie. Równocześnie zbadano świadomość internautów względem możliwości korzystania z prasy on-line oraz zdefiniowano stosunek użytkowników internetu do korzystania z sieci w tym celu. Określono także znane czytelnikom formy czytelnictwa e-prasy.

 „ Myśląc o kolejnym badaniu, zdecydowaliśmy się na analizę segmentu e-prasy. Zaobserwowaliśmy rosnące zainteresowanie tą formą czytelnictwa wśród naszych Klientów, a nawet znajomych i rodziny. Byliśmy ciekawi, na ile internauci znają i cenią e-wydania i jak często poświęcają czas na lekturę. Jesteśmy zadowoleni, widząc, że wiedza na temat e-prasy spotkała się z tak dużym zainteresowaniem” – pomysł na badanie komentuje Maciej Hutyra, Prezes Value Media.

Internet źródłem codziennych informacji

Analiza odpowiedzi internautów biorących udział w badaniu pokazuje, że internet jest ważnym konkurentem dla prasy drukowanej – czy to w postaci dzienników, czy czasopism. Zdecydowanej większości użytkowników internet służy jako źródło bieżących informacji, tzw. newsów. Najczęściej dotyczą one wydarzeń w kraju i na świecie, polityki – takie newsy przegląda ponad cztery piąte internautów. Dla zdecydowanej większości badanych, przeglądanie w internecie bieżących informacji jest czynnością powtarzaną wielokrotnie w tygodniu. Najpopularniejsze są newsy dotyczące polityki oraz wydarzeń z kraju i ze świata – tylko co szósty ankietowany nigdy nie ich przegląda, zaś blisko dwie trzecie badanych robi to co najmniej kilka razy w tygodniu.  Ciekawych spostrzeżeń dostarcza też wynik dotyczący newsów o tematyce rozrywkowej. Szeroko omawiany w ostatnich miesiącach sukces serwisów poświęconych życiu tzw. celebrytów – internetowej konkurencji prasy bulwarowej – znajduje wyraźne odzwierciedlenie w wynikach badania. Tylko co czwarty internauta nie przegląda w Internecie newsów z życia gwiazd i świata rozrywki. Zainteresowane wspomnianymi informacjami przejawiają przede wszystkim kobiety i internauci poniżej dwudziestego piątego roku życia.   

Korzystanie z serwisów internetowych gazet i czasopism

Serwisy dzienników opiniotwórczych czy bulwarowych publikowane w tradycyjnej formie stron www, gromadzą sporą widownię. Oferują część treści prezentowanych w wydaniach papierowych wzbogacane coraz częściej o dodatkowe artykuły, zdjęcia, materiały multimedialne, blogi dziennikarzy. Ponad jedna piąta badanych deklaruje, że codziennie lub prawie codziennie odwiedza przynajmniej jeden serwis gazety codziennej, zaś zainteresowanie tymi serwisami rośnie wraz z wykształceniem i stanowiskiem zajmowanym przez respondentów. Codzienne przeglądanie tych serwisów deklaruje co trzeci respondent z wyższym wykształceniem i blisko połowa kadry kierowniczej wyższego i średniego szczebla. Częsta aktualizacja treści w e-serwisach dzienników przykuwa zatem uwagę osób, które najprawdopodobniej mają też kontakt z wersją papierową wydania. Można też przypuszczać, że wersja elektroniczna wydania dziennika pozwala internaucie na interakcję z innymi czytelnikami oraz wymianę poglądów poprzez np. publikowanie komentarzy pod artykułami, czy newsami.  Podstawowymi atutami internetowych serwisów dzienników i tygodników informacyjnych są jednak wygoda archiwizacji oraz wygoda przeszukiwania. W przypadku obu tych wymiarów blisko dwie trzecie badanych oceniało serwisy internetowe wyżej niż papierowe wydania odpowiadających im gazet. Pod względem wygody korzystania, przeglądania i przeszukiwania materiałów, serwisy gazet oceniane są nieco lepiej, niż odpowiadające im tytuły prasowe. Komfort i przyjemność czytania internetowych odpowiedników dzienników są oceniane nieco gorzej, niż w przypadku wydań papierowych. Należy jednak pamiętać, że wiele osób decyduje się zapewne na drukowanie interesujących ich treści, albo też dostęp do aktualnych informacji, np. podczas podróży, przedkłada ponad nie do końca odpowiadający im komfort czytania artykułów z poziomu monitora.

E-wydania, a czytelnicy 

Znajomość i korzystanie z e-wydań gazet jest najwyższe wśród osób z wysokim wykształceniem, na wysokich stanowiskach oraz w grupie wiekowej 45+. Badanie wykazało także, że im starsi wiekiem internauci, tym wyższa jest ich świadomość istnienia e-wydań. W grupie osób powyżej 45. roku życia o e-wydaniach słyszało dwóch na trzech respondentów. Czytelnicy e-prasy są na tle wszystkich internautów starsi, lepiej wykształceni i bardziej doświadczeni w korzystaniu z internetu. „Niewielkie jeszcze we wszystkich grupach demograficznych zainteresowanie e-wydaniami wynika z silnej konkurencji” – tłumaczy Robert Hałacz, Kierownik ds. Kluczowych Klientów, Gemius SA. „ Z jednej strony konkurentem jest Internet, będący niemal nieograniczoną skarbnicą bieżących bezpłatnych informacji, z drugiej strony, gazety papierowe, do których czytelnicy są przyzwyczajeni. Wydania elektroniczne możemy czytać tam, gdzie mamy dostęp do Internetu – to w Polsce jest jeszcze ograniczenie. Spodziewam się, że zainteresowanie e-wydaniami będzie systematycznie rosło. Wydaje się też, że szansą dla zmiany sytuacji niewielkiej jeszcze sprzedaży e-wydań w Polsce jest tworzenie dla czytelnika wartości dodanych, treści, których internauta nie znajdzie nigdzie indziej w sieci a tym bardziej w tradycyjnym wydaniu”

E-wydania na świecie

Trendy światowe potwierdzają przewidywania polskich badaczy. Raport firmy E-Marketer pt. „Newspapers and Magazines Online” analizuje nagłą digitalizację drukowanej treści na potrzeby stron internetowych, kanałów RSS, blogów reporterskich, for internetowych, kontentu do telefonów komórkowych i nawet internetowych sieci społecznościowych.  Odwrotu od zmian prasy w kierunku prasy elektronicznej już nie ma. Nawet The New York Times zmienił swój nagłówek z „ Wszystkie informacje, które nadają się do publikacji” na „Wszystkie informacje, które nadają się do kliknięcia”.  Raport badający czytelnictwo prasy za pośrednictwem internetu Gemiusa i Value Media, jest kolejnym badaniem obu firm mającym na celu poznanie zachowań konsumenckich internautów. W listopadzie ubiegłego roku opublikowany został raport badający odbiór reklam video w sieci.  „Naszą ambicją jest prześledzenie wszelkich obserwowalnych zachowań konsumenckich, które pojawiają się w Internecie. Raport o czytelnictwie e-prasy jest kontynuacją naszych planów” –dodaje Maciej Hutyra. „Jako dom mediowy znajdujemy się w połowie drogi pomiędzy adresatem, a odbiorcą komunikacji reklamowej, między grupą docelową, a klientem. Omawiany raport dostarcza nam emocjonującą dawkę wiedzy na temat czytelnictwa prasy w Internecie. Na złota erę e-prasy musimy jednak jeszcze poczekać, ale takowa najprawdopodobniej nadejdzie szybciej, niż się tego spodziewamy.”

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top