eo Networks tworzy nowoczesną wyszukiwarkę dla e-commerce

eo Networks rozpoczęło budowę wielofunkcyjnej wyszukiwarki opartej na systemie Sorl. Firma przeznaczy na projekt około 4 mln zł, z czego połowa pochodzić będzie z unijnego grantu.

 

Plan zakłada rozwinięcie i rozbudowanie dostępnego na zasadzie open source narzędzia wspierającego wyszukiwanie – Sorl. Jego główną zaletą ma być połączenie wysokiej funkcjonalności z relatywnie niskim kosztem.

– Jesteśmy prawdopodobnie najbardziej kompetentną polską firmą, jeśli chodzi o Sorl. Mamy kilku wysokiej klasy ekspertów, którzy specjalizują się w projektowaniu rozwiązań na nim opartych – mówi Tomasz Sulej, odpowiedzialny w eo Networks za ten projekt.

Celem specjalistów eo Networks jest stworzenie kompletnego systemu wyszukiwania dowolnej informacji zawierającego rozbudowane wsparcie dla języka polskiego, zaawansowane filtrowanie i kategoryzację danych, automatyzację generowania podpowiedzi i rekomendacji dla wyszukujących, kompletny panel administracyjny zawierający rozbudowane raporty i statystyki, a także możliwość samodzielnego sterowania systemem przez użytkowników. Co ważne, system będzie prosty w obsłudze, ponieważ większość funkcji klient będzie mógł samodzielnie skonfigurować.

Firma zaproponuje swój autorski produkt w dwóch opcjach. Pierwszą będzie formą użyczenia na zasadzie SaaS (Software as a Service) – wtedy użytkownik otrzyma podstawową wersją programu i będzie płacił tylko kilkusetzłotowy abonament za jego używanie. Będzie również możliwość nabycia produktu w formie licencji na własność wraz z usługą utrzymania i dostosowywania systemu do zmieniających się potrzeb.

W przypadku modelu SaaS eo Networks chce dotrzeć ze swoją wyszukiwarką głównie do części z około 7 tys. małych i średnich sklepów internetowych. Firma chce również sprzedawać swój produkt przez sieć partnerów.

– Najbardziej interesującą nas grupą docelową są e-sklepy o obrotach rzędu 1 mln zł. Docelowo chcielibyśmy zdobyć co najmniej15-20 proc. rynku – mówi Tomasz Sulej.

Wyszukiwarka eo Networks będzie miała także zastosowanie między innymi do budowy baz wiedzy czy jako serwer danych, gdzie konieczne jest szybkie i efektywne dotarcie do interesujących użytkownika informacji.

Zakończenie prac na projektem planowane jest na drugą połowę 2012 roku.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry