Etapy rejestracji samochodu

Kupno pierwszego w życiu auta to ogromne przeżycie dla każdego młodego kierowcy. Trzeba jednak pamiętać, że do 30 dni od momentu zakupu trzeba dopełnić różnych formalności. Przede wszystkim konieczna jest rejestracja pojazdu na swoje nazwisko, co wiąże się między innymi z wymianą dowodu rejestracyjnego i ewentualnie tablic. Poniżej zamieszczamy krótki i zwięzły opis czynności, które należy wykonać by wypełnić obowiązek rejestracji samochodu.

Etapy rejestracji samochodu 1

Wizyta w wydziale komunikacji

Pierwszą rzeczą, jaką należy więc zrobić, to złożyć odpowiednio wniosek we właściwym dla naszego miejsca zamieszkania wydziale komunikacji. Może być on częścią urzędu miasta bądź gminy, zależnie od tego gdzie mieszkamy. Wniosek taki może być trudny do wypełnienia, gdy robimy to pierwszy raz. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na portalach takich, jak między innymi https://beautyride.pl/.

Warto więc wejść na stronę urzędu, pobrać odpowiedni formularz wniosku, wydrukować i wypełnić na spokojnie w domu. Jeżeli nie będziemy czegoś wiedzieć, to informacje bez problemu znajdziemy w sieci. W formularzu będziemy mogli między innymi zdecydować się na indywidualny numer rejestracyjny. Kosztuje to 1000 złotych i może być przydatne zwłaszcza wtedy, gdy kupiliśmy klasyczne auto i chcemy podkreślić jego indywidualny charakter. Przy okazji, jeżeli ktoś jest fanem oldtimerów, to na stronie https://carsio.pl/ z pewnością znajdzie pożyteczne informacje, które będą przydatne podczas zajmowania się pojazdem tego typu.

Nowy dowód i tablice rejestracyjne

Wybierając się do urzędu zabierzmy koniecznie wszystkie dokumenty pojazdu. Musimy także odczepić stare tablice rejestracyjne i przynieść je ze sobą. Nie zapomnijmy o umowie kupna-sprzedaży, a także potwierdzeniu zawarcia polisy OC. Następnie składamy wniosek oraz wszystkie dokumenty urzędnikowi, otrzymując formularz opłaty. Z nim przechodzimy do kasy, uiszczamy odpowiednią należność i wracamy do urzędnika, który w tym czasie przygotuje dla nas tymczasowy dowód rejestracyjny, zwany fachowo pozwoleniem czasowym (tzw. miękki dowód). Jeżeli auto było zarejestrowane w innym powiecie, obowiązkowo otrzymamy nowe tablice rejestracyjne. W innym przypadku to do nas będzie należeć decyzja, czy chcemy mieć nowe numery, czy pozostaniemy przy starych (nie trzeba wtedy dopłacać za wydanie nowych tablic). Następnie nowe lub stare tablice mocujemy z powrotem do auta i możemy dalej jeździć, oczekując na wydanie tzw. twardego dowodu rejestracyjnego, który musimy odebrać z urzędu w okresie 30 dni od daty złożenia wniosku o rejestrację. Później pozostaje już tylko jeździć i dbać o swój nowy samochód, a także czytać strony motoryzacyjne typu https://automission.pl/, gdzie znajdziemy praktyczne porady dotyczące zarówno przepisów ruchu drogowego jak i sposobu dbania o auto.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top