FBI zamknęło Megaupload

Po przeprowadzonym przez FBI śledztwie w sprawie firmy Megaupload, zajmującej się hostingiem plików, strona została 19 stycznia zamknięta, a jej właściciele oficjalnie oskarżeni o piractwo i aresztowani. Co dalej?

Megaupload jest jedną z największych stron internetowych w skali światowej, oferującą usługę, która polega na przesyłaniu i FBI zamknęło Megaupload 1udostępnianiu plików dowolnego typu i dowolnej wielkości. Została ona zamknięta i oficjalnie oskarżona w USA o piractwo i łamanie praw autorskich. Akt oskarżenia wydany przez Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych dotyczący Megaupload wskazuje, że strona dopuściła się naruszeń praw autorskich treści takich jak filmy i muzyka, w wyniku których artyści utracili ponad 500 mln przychodów. Oskarżeni według prokuratora, prowadzili nielegalne działania przy użyciu określonego modelu biznesowego, których celem było promowanie przesyłania chronionych prawem autorskim najpopularniejszych plików i udostępnianie ich pobierania. Zarzuty postawione są również w związku z pobieraniem przez Megaupload opłat za przesyłanie plików naruszających prawa autorskie. Szacuje się, że właściciele serwisu osiągnęli 175 mln dolarów nielegalnych zysków.

Właścicielom Megaupload grozi nawet do 50 lat więzienia. Oskarżonych jak dotychczas jest siedmiu, ale FBI nie wyklucza kolejnych aresztowań. Wśród nich znalazł się współzałożyciel Megaupload – Kim Dotcom, czyli Kim Schmitz, którego aresztowano w Nowej Zelandii. Na liście oskarżonych znajduje się też prezes Meagupload, Kasseem Dean, znany również jako Swizz Beatz.

W oficjalnym komunikacie Departament Sprawiedliwości dodaje również, że zamknięcie strony Megaupload nie jest związane z kontrowersyjną ustawą SOPA, która ma zostać poddana pod głosowanie w najbliższym czasie. Podał, że zamknięcie Megaupload jest

jedną z największych spraw karnych dotyczących prawa autorskiego, jaką kiedykolwiek wniesiono w Stanach Zjednoczonych. Serwis oskarżany jest o bezpośrednie nadużycia dotyczące wykorzystania treści i miejsca dystrybucji plików do popełnienia przestępstwa i ułatwienia nielegalnego wykorzystywania intelektualnej własności.

Departament Sprawiedliwości określił, że Megaupload dopuścił się naruszeń prawa na masową skalę, bezprawnie rozpowszechniając utwory chronione prawem autorskim, w tym filmy, muzykę, programy telewizyjne, oprogramowanie i książki elektroniczne.

Megaupload jeszcze w grudniu był wspierany przez piosenkarzy i celebrytów ze Stanów Zjednoczonych. W akcję poparcia dla serwisu włączyli się: P Diddy, Chris Brown, Kanye West, Kim Kardashian, i Black Eyed Peas. Film można było zobaczyć na You Tube.

Właściciele Megaupload po zamknięciu strony próbowali uruchomić ją online pod inną domeną – Megavideo.bz, jednakże w chwili obecnej witryna również została zablokowana.

FBI zamknęło Megaupload 2

 

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry