Francja: wirtualna waluta alternatywą dla euro

Opublikowano: 14 marca 2012. Kategoria: Rynek. Tagi: , ,

Francuskie miasto Nantes planuje wprowadzenie własnej wirtualnej waluty jako alternatywy dla euro. Już od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mogli płacić walutą o nazwie „nanto”.

Francja: wirtualna waluta alternatywą dla euro 1Włodarze francuskiego miasta poprzez wprowadzenie wirtualnej waluty chcą propagować lojalny handel. Pomóc ma ograniczenie przepływu gotówki, a w związku z tym – polepszenie finansowej płynności.

Pomysł promować ma ideę zrównoważonego budżetu; uczestniczący w projekcie przedsiębiorcy nie będą mogli gromadzić lub spieniężać jednostek „nanto”. Firmy, w założeniu twórców projektu, powinny więc ściśle kontrolować ilość posiadanych i wydawanych pieniędzy. „Nanto”, które nie zostaną wydane będą mogły zostać przekazane organizacjom non-profit.

To nie pierwszy tego typu pomysł. Najbardziej znany jest szwajcarski WIR Bank, który gromadzi ponad 60 tys. małych i średnich przedsiębiorstw, rozliczających się za pomocą systemu bezgotówkowego. Nantes będzie jednak pierwszym tak dużym miastem, który zdecyduje się na tego typu eksperyment.

za: LesEchos, zdjęcie: ifrancepics

Dawid ZarazińskiFrancja: wirtualna waluta alternatywą dla euro

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.