Francja: wirtualna waluta alternatywą dla euro

Francuskie miasto Nantes planuje wprowadzenie własnej wirtualnej waluty jako alternatywy dla euro. Już od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mogli płacić walutą o nazwie „nanto”.

Francja: wirtualna waluta alternatywą dla euro 1Włodarze francuskiego miasta poprzez wprowadzenie wirtualnej waluty chcą propagować lojalny handel. Pomóc ma ograniczenie przepływu gotówki, a w związku z tym – polepszenie finansowej płynności.

Pomysł promować ma ideę zrównoważonego budżetu; uczestniczący w projekcie przedsiębiorcy nie będą mogli gromadzić lub spieniężać jednostek „nanto”. Firmy, w założeniu twórców projektu, powinny więc ściśle kontrolować ilość posiadanych i wydawanych pieniędzy. „Nanto”, które nie zostaną wydane będą mogły zostać przekazane organizacjom non-profit.

To nie pierwszy tego typu pomysł. Najbardziej znany jest szwajcarski WIR Bank, który gromadzi ponad 60 tys. małych i średnich przedsiębiorstw, rozliczających się za pomocą systemu bezgotówkowego. Nantes będzie jednak pierwszym tak dużym miastem, który zdecyduje się na tego typu eksperyment.

za: LesEchos, zdjęcie: ifrancepics

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry