GG dyktando przez Internet

19 września o 18:00 rozpocznie się pierwsze w Polsce dyktando przez Internet. Autorem tekstu, który jednocześnie przeprowadzi Gadu Dyktando będzie znany językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Chętnym do wzięcia udziału w e-dykt@ndzie wystarczy dostęp do popularnego komunikatora internetowego Gadu-Gadu oraz włączone o tej porze internetowe Gadu Radio (dostępne prosto z komunikatora), które wyemituje tekst.
– Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że w Internecie grasuje jakaś szczególna polszczyzna, podobno mająca mało wspólnego z dotąd ogólnie przyjętą normą, a nawet tej normie zagrażająca – mówi prof. J.Bralczyk – To dlatego, że za język typowy dla Internetu uważamy często język tych wypowiedzi, których naturalnym „środowiskiem” jest komputer, tekstów należących do gatunków istniejących tylko w Internecie: mejli, blogów, czatów i innych gatunków językowych sprzyjających szybkiej komunikacji.”

Ze specjalnego blogu prof. Jerzego Bralczyka www.mojageneracja.pl/8899 można dowiedzieć się m.in., jaki wpływ na jęz. polski wywiera Internet, jak przygotować się do dyktanda, jaka jest pisownia wyrazów zaczerpniętych z Internetu. Obszerne poradniki o tym jak poprawnie pisać, będzie można znaleźć także na portalu Nauka.pl Wśród wskazówek znajdą się m.in. te dotyczące homonimów, czyli tak samo brzmiących wyrazów, ale o odmiennych znaczeniach.

– Przed internautami będzie to prawdziwe wyzwanie. Na niewiele bowiem zdadzą się edytory tekstów. Wprawdzie automatycznie zaznaczają i korygują źle napisane słowa, ale dla komputera wyrazy może i morze, czy lud i lód brzmią jednakowo poprawnie – dodaje Jarosław Rybus z Gadu-Gadu S.A.

Dlatego lepiej jest poćwiczyć niż ściągać. W tym celu serwis MojaGeneracja.pl przygotował kilka prostych tekstów nagranych w formie mp3, które pozwolą opanować sztukę słuchania, pisania i jednoczesnego wysyłania kolejnych fragmentów tekstu przez komunikator GG.

Dla zwycięzców internetowego dyktanda przygotowano notebook multimedialny od dystrybutora notebooków Promobile.pl, zestaw słowników PWN, gry komputerowe od Cenega Poland oraz komputerowe programy edukacyjne Young Digital Planet do nauki jęz. angielskiego, biologii, geografii, a także encyklopedie multimedialną Wiem 2007.

www.mojageneracja.pl/8899

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry