Google pozwane przez Chińczyków

Działająca w Pekinie firma Guge Sci-Tech pozwała Guge (czyli Google China) twierdząc, że internetowy gigant bezprawnie używa zarejestrowanej już w Chinach nazwy handlowej – podał serwis ArsTechnica.
Okazało się, że Guge Sci-Tech powstało 19 kwietnia 2006 roku, kilka miesięcy przed wejściem Google do Państwa Środka (spółkę wpisano do rejestru 24 listopada). W pozwie zawarto żądanie zmiany nazwy miejscowej filii Google oraz pokrycia kosztów usług prawniczych. Guge Sci-Tech argumentuje, że podobieństwo wprowadziło konsumentów w błąd i zaszkodziło interesom chińskiej spółki.

Jeśli jednak Google rozważało użycie swojej lokalnej nazwy zanim Guge Sci-Tech dokonało rejestracji, może wygrać sprawę w sądzie. Bo nie działało w złej wierze. Na niekorzyść chińskiej firmy działa fakt, że prowadzi bardzo ograniczoną działalność i trudno na jej temat zebrać jakieś konkretne informacje. Wygląda wręcz na to, że spółkę założono tylko po to, aby zarejestrować taką, a nie inną nazwę handlową.

Prawnicy Google sugerują, że Guge Sci-Tech przypadkiem dowiedziało się o planach internetowego giganta, na przykład dzięki zachodnim mediom. Postanowiło to wykorzystać. Opinia publiczna wiedziała, że Google zmieni nazwę swojej chińskiej filii ze względu na to, że w języku mandaryńskim “Goo-Gol” znaczy “stary pies”.

Źródło: ArsTechnica

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry