Google zyskuje prawa do gmail.de

Firma Google uzyskała prawo do dysponowania nazwą Gmail.de w Niemczech – po wieloletnich sporach.

Google zyskuje prawa do gmail.de 1

W 2005 roku firma Google uruchomiła darmową usługę poczty elektronicznej Gmail w Niemczech, ale nie mogła wykorzystywać swojej nazwy. Powodem takiej sytuacji było to, że znak handlowy “g-mail” został wcześniej zarejestrowany przez przedsiębiorcę Daniela Gierscha. Już w 2000 roku przyznano mu prawa do znaku dla usługi pocztowej Giersch.

Niemieccy użytkownicy poczty Gmail musieli korzystać do tej pory z domeny Googlemail.com. Firma Google próbowała odwołać się od tej decyzji, ale zabrakło możliwości prawnych – w 2007 roku została odrzucona jej apelacja w tej sprawie. Zwrot w sporze nastąpił niedawno, o czym informuje serwis TechCrunch, powołując się na niemieckiego GoogleWatchBlog. 13 kwietnia 2012 roku domena gmail.de oraz znak handlowy Gmail w Niemczech został przeniesiony na firmę Google. Nie wiadomo, czy transakcja wiązała się z przekazaniem jakichkolwiek pieniędzy w ręce Daniela Gierscha, ale jest to więcej niż prawdopodobne. W 2006 roku Giersch twierdził, że Google zaproponowało mu 250 tys. dolarów za przekazanie niemieckich praw do marki Gmail.

Podobny spór o Gmail rozgorzał swego czasu również i w Polsce. Domena gmail.pl została zarejestrowana w listopadzie 2005 toku przez nieformalną Grupę Młodych Artystów i Literatów – w skrócie GMAIL. Firma Google zabiegała o przekazanie jej domeny. 21 sierpnia 2010 roku na aukcji serwisu Allegro.pl domena gmail.pl została sprzedana za kwotę 119 400 zł. Nie wiadomo, czy kupującym była firma Google – domena nie prowadzi na strony usługi pocztowej.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry