Hadopi zdaje egzamin?

Po dwudziestu miesiącach podano wyniki pracy Hadopi, francuskiej agencji zajmującej się przestrzeganiem praw autorskich w internecie: ponad 1 mln ostrzegawczych listów i 14 osób postawionych przed sądem.

Hadopi zdaje egzamin? 1
Mireille Imbert-Quaretta

Według danych podanych przez Mireille Imbert-Quarettę, przewodniczącą Komisji Ochrony Praw w agencji Hadopi, od 2010 roku prześledzono 3 mln adresów IP pod kątem legalności ściąganych przez internet plików. 1,15 mln adresów zakwalifikowano jako miejsca pobierania pirackich plików i wysłano do ich użytkowników pierwszy list ostrzegawczy.

W wyniku tej akcji większość powiadomionych internautów zrezygnowała z nielegalnych działań a drugi list ostrzegawczy przesłano do około 103 tys. osób, z których tylko 340 nie zastosowało się do zaleceń agencji Hadopi.

Trzecie, ostatnie ostrzeżenie nie poskutkowało w przypadku 14 osób, które zostały oskarżone o naruszanie praw autorskich i sprawy o ich ukaranie złożone zostały w sądzie.

Osoby postawione w stan oskarżenia mogą się spodziewać kary grzywny do 300 tys. euro oraz 3 lat pozbawienia wolności.

Liczba użytkowników, którzy zrezygnowali z pobierania pirackich treści po wysłaniu listów ostrzegawczych wskazuje, że wprowadzony w 2010 roku system nadzorowany przez agencję Hadopi spełnia swoje zadanie. Wysyłanie ostrzeżeń zamiast restrykcyjnego prawa potrafi ograniczyć wymianę nielegalnych plików i dodatkowo wpływa na zmianę sposobu myślenia osoby podejmującej nielegalne działania w internecie.

źródło zdjęcia: Numerama.com

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry