Hakerzy coraz częściej wykorzystują spam do przeprowadzania ataków

Coraz więcej spamu zawiera złośliwe kody i programy szpiegujące, które instalują się bez wiedzy użytkownika na jego komputerze w chwili otwarcia niechcianego e-maila – wynika z najnowszego raportu ‘Spam Index’ firmy Clearswift, zawierającego podsumowanie aktywności spamerów w maju tego roku.

Cechą charakterystyczną rynku niechcianych wiadomości elektronicznych w maju było ponowne ożywienie elektronicznych kartek okolicznościowych rozsyłających złośliwe programy. Ten rodzaj spamu, który tradycyjnie największą popularnością cieszy się w okolicach świąt Bożego Narodzenia, polega na tym, że po otwarciu kartki z życzeniami, na komputerze adresata uruchomiony zostaje złośliwy kod lub program szpiegujący.

Duża ilość spamu związana była ze sprawą Michaela Jacksona. W e-mailach pt. ‘Wiadomości z Neverland Ranch’ ukryte były konie trojańskie, które instalowały się na komputerze odbiorcy w momencie otwarcia listu.

Spam Index ujawnił też trzykrotny wzrost ilości spamu pornograficznego z 5.62 proc. w kwietniu do 14.05 proc. w maju. Wzrosła również liczba niechcianych wiadomości zachęcających do zakupu leków i medykamentów (z 35 do 45 proc.). Mniejszą aktywność wykazywali spamerzy rozsyłający wiadomości o tematyce finansowej (spadek z 39 do 23 proc.). Na stałym poziomie utrzymuje się liczba e-maili namawiających do gry w kasynach on-line (spadek z 1,3 do 0,3 proc.). Nie zmieniła się znacząco ilość spamu zawierającego oferty sprzedaży bezpośredniej (15,7 proc. w kwietniu, 12,9 w maju).

Ciekawostką jest fakt, że w maju spam został zdominowany przez tematykę związaną z psami. Do skrzynek pocztowych trafiło sporo niechcianych e-maili z informacjami dla właścicieli psów: zaczynając od odżywek i żywności dla psów, kończąc na podręcznikach tresury.

Wyniki ‘Spam Index’ opracowywane są na podstawie raportów generowanych przez rozwiązania antyspamowe, z których korzysta 20 milionów użytkowników. ‘Spam Index’ odzwierciedlający charakter i tendencje rozwoju spamu publikowany jest co miesiąc.

http://www.clearswift.com/news/item.aspx?ID=826

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry