Hossa na usługi kasowania danych

W ciągu pierwszych czterech miesięcy 2004 roku firma MBM Ontrack, specjalizująca się w odzyskiwaniu i kasowaniu danych zanotowała blisko dziesięciokrotny wzrost ilości zgłoszeń dotyczących usługi kasowania danych komputerowych w stosunku do tego samego okresu 2003 roku. Gwałtownie zwiększyła się też liczba zapytań dotyczących możliwości świadczenia usług kasowania danych oraz nabycia programów do samodzielnego usuwania danych.

– Problemem w zakresie kasowania danych, jak również ich odzyskiwania, jest niska świadomość użytkowników komputerów w Polsce co do możliwości i potrzeby korzystania z tego typu usług. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że tylko specjaliści są w stanie bezpowrotnie usunąć dane. W wielu organizacjach nie istnieją procedury usuwania danych, a pracownicy poza działami IT nie są informowani o sposobie postępowania w takich przypadkach. W konsekwencji strategiczne dane organizacji trafiają często w ręce osób niepowołanych – powiedział Jarosław Kubica, dyrektor ds. rozwoju MBM Ontrack, firmy specjalizującej się w kasowaniu i odzyskiwaniu danych komputerowych.

Najczęstszym powodem konieczności usunięcia danych jest wymiana sprzętu komputerowego na nowy, bardziej wydajny. Jest to spowodowane szybko narastającą ilością informacji zapisywanych w formie elektronicznej oraz bardzo dynamicznym rozwojem technologii zapisywania i składowania danych.

– W przypadku wymiany komputerów na nowsze firmy lub urzędy często odsprzedają zużyte maszyny formatując jedynie dyski. W efekcie prócz starych komputerów, sprzedają za bezcen często strategiczne, łatwe do odzyskania dane dotyczące prowadzonej działalności – dodaje Jarosław Kubica.

W innych przypadkach starsze komputery trafiają do osób w tej samej organizacji, których praca nie wymaga nowoczesnego sprzętu. Osoby te często zyskują dostęp do tajnych informacji firmowych lub urzędowych w wyniku nie wykasowania ich z przekazywanego komputera.

Specjaliści MBM Ontrack twierdzą, że najłatwiejszym sposobem usunięcia danych jest zastosowanie specjalnych, ogólnodostępnych programów służących kasowaniu danych. W przypadku danych strategicznych radzą skorzystać z usług specjalistycznej firmy zajmującej się kasowaniem danych, która po usunięciu informacji sprawdzi w profesjonalnym laboratorium czy skasowanych danych na pewno nie da się odzyskać.

Koszt usługi usuwania danych waha się od dwustu do czterystu złotych w zależności od zastosowanej technologii. W wybranych przypadkach specjaliści mogą skasować informacje nawet bezpłatnie. Przykładem jest MBM Ontrack, która dla klientów związanych z firmą długofalowymi umowami usuwa dane nieodpłatnie.

Sytuacje, w których należy bezpowrotnie kasować dane wg MBM Ontrack:
– przekazanie komputera innemu pracownikowi
– sprzedaż używanego komputera firmowego
– wymiana niesprawnego dysku twardego – uszkodzenie dysku uniemożliwia samodzielne wykasowanie z niego danych. Uszkodzone nośniki powinny zostać skierowane do specjalistycznej firmy kasowania danych.

http://www.mbm.com.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top