HP oskarża Autonomy o fałszowanie wyników

Głośne przejęcie firmy Autonomy może odbić się spółce HP kosztowną czkawką. Czy Autonomy rzeczywiście fałszowała dane księgowe w celu uzyskania większej sumy?

HP logoJak donosi Los Angeles Times, amerykański Departament Sprawiedliwości rozpoczął postępowanie dotyczące oskarżeń wysuwanych przez HP w stronę Autonomy. HP przekonuje bowiem, że nabyta przez nią za 10,3 mld dolarów firma przedstawiła nieprawdziwe dane księgowe, co poskutkowało przepłaceniem w chwili zakupu. Wartość firmy ma być o wiele mniejsza niż suma, jaką zapłaciła za nią spółka HP.

Wątpliwości co do wartości Autonomy pojawiły się już kilka tygodni temu. Przedstawiciele Departamentu Sprawiedliwości pod koniec listopada namawiali HP do podjęcia kroków prawnych w tej sprawie. O wątpliwościach poinformowana została również amerykańska komisja papierów wartościowych i giełd oraz brytyjska agencja zajmująca się zwalczaniem nadużyć finansowych.

Co na to przedstawiciele Autonomy? Oskarżenia HP nazywają kompletnie błędnymi. Były szef firmy, Mike Lynch, opublikował list otwarty, w którym krytykuje postawę nowego właściciela Autonomy.

Spór toczy się o duże pieniądze i zakończy się z pewnością w sądzie. Na razie traci na nim HP – akcje firmy są na rekordowo niskim poziomie – ich cena spadła z 25 dolarów za akcję latem do 14 dolarów obecnie. Wartość grupy wynosi obecnie ok. 27,6 mld dolarów.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry