IBM dla Muzeum Egipskiego w Kairze

Z okazji setnej rocznicy istnienia Muzeum Egipskiego w Kairze odwiedzającym zaoferowano nową usługę, Cyfrowy Przewodnik, ręczne urządzenie komputerowe, oparte na technologii nowej generacji, która daleko wyprzedza dotychczas wykorzystywane rozwiązania muzealne, np. szeroko stosowane przewodniki audio (tylko do odsłuchu). Cyfrowy Przewodnik oferuje stały dostęp do szerokiej wiedzy i graficznych animacji komputerowych na temat poszczególnych eksponatów i ich historii.

Zawartość elektronicznych przewodników została opracowana wspólnie przez National Center for Documentation of Cultural and Natural Heritage in Egypt (CULTNAT) i Muzeum Egipskie pod nadzorem Supreme Council of Antiquities (SCA) przy wykorzystaniu technologii IBM.

“Cyfrowy Przewodnik jest znaczącym krokiem w przyszłość umożliwiającym stworzenie wirtualnego muzeum w prawdziwym muzeum poprzez dostęp do tematycznej wiedzy oferowanej w formacie cyfrowym “na żądanie,” – powiedział Dr Mamdouh El Damaty, Dyrektor Muzeum Egipskiego. Przewodnik udostępnia zwiedzającym informacyjne zasoby tekstowe i audiowizualne dotyczące eksponatów i ich powiązań z innymi historycznymi obiektami, postaciami i wydarzeniami. Odwiedzający mogą używać przewodników do uzyskiwania konkretnych informacji na temat obiektów, które ich zainteresują spośród wybranych przez siebie tematów, np. Skarby Króla Tutenhamona, i poruszać się po muzeum zgodnie z sugerowaną trasą. Zawartość jest dostępna w trzech językach: angielskim, francuskim i arabskim.
Wycieczka po muzeum może polegać na wysłuchaniu nagrania audio zapisanego w przewodniku, obejrzeniu na ekranie szczegółowych zdjęć lub rysunków eksponatu i, wykorzystując animacje komputerowe, wyszukaniu informacji, które nie byłyby łatwo dostępne w tradycyjnym muzeum. “Odwiedzający mogą dokładnie przestudiować wybrany eksponat lub temat, albo też ograniczyć się do również wysokiej jakości streszczeń tematycznych,” – mówi Dr Fathi Saleh, Dyrektor CULTNAT. Cyfrowy Przewodnik jest w pełni interaktywny, co pozwala na ściągnięcie dużych ilości informacji na żądanie zwiedzającego.

Cyfrowy Przewodnik dostarczony przez IBM zawiera system administrujący oparty na WebSphere i DB2, które znacząco upraszczają uaktualnianie zasobów przez pracowników muzeum. Informacje o eksponatach mogą być sprawnie modyfikowane przy wykorzystaniu narzędzi do zarządzania treścią (content management tools).

Przenośny przewodnik wykorzystuje innowacyjne rozwiązanie IBM ViaVoice – text-to-speech -technologię, która w szybkim tempie przetwarza tekst w materiał audio. Nie ma więc potrzeby nagrywania dźwięku za każdym razem, gdy zmienia się treść. “Wykorzystanie technologii text-to-speech w muzeum i możliwość syntezy materiału audio w języku arabskim jest wyjątkowym osiągnięciem.” – powiedział Amr Tawfik, Dyrektor Generalny IBM w Egipcie

Projekt jest częścią dotacji IBM w wysokości 2,5 miliona dolarów przekazywanej w postaci technologii, usług i wiedzy dla rządu egipskiego, mającej na celu stworzenie internetowej platformy prezentującej skarby Egiptu i dziedzictwo kulturalne w oparciu o nowoczesne rozwiązania. Nowy serwis udostępni turystom z całego świata szczegółową wiedzę na temat zabytków i kultury Egiptu poprzez unikalne usługi niedostępne w żadnym innym muzeum na świecie.

CULTNAT stworzył zawartość serwisu razem z czołowymi ekspertami z zakresu egiptologii i archeologii i z kuratorami muzealnymi. Podstawą treści oferowanej w języku arabskim, angielskim i francuskim są opisy wydarzeń, postaci, zabytków i miejsc. Dodatkowo, zespół CULTNAT stworzył dwu- i trójwymiarowe obrazy eksponatów, aby lepiej zilustrować opisy zawarte w Cyfrowym Przewodniku. Prace graficzne były wykonywane na sprzęcie i oprogramowaniu dostarczonym przez IBM.

http://pl.ibm.com

Wpisy promowane

Wydarzenia

Mobile Trends Conference
04.03.2021 - 05.03.2021
Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry