ICG uruchamia stronę rekrutacyjną dla niepełnosprawnych

Rusza w pełni udźwiękowiona strona internetowa dla niepełnosprawnych poszukujących zatrudnienia, stworzona przez firmę prywatną. Pod adresem www.bezbarier.icg.pl przede wszystkim niewidomi i niedowidzący mogą zapoznać się z ofertami pracy w ICG Wdrożenia SAP.
Projekt ma na celu zachęcenie osób niepełnosprawnych do rozwoju zawodowego, w firmie, w której codziennym narzędziem pracy jest komputer. Za pomysł i realizację projektu odpowiada spółka ICG Wdrożenia SAP – dostarczająca usługi wdrożeniowe z zakresu produktów klasy ERP.

„Niewidomi czy słabowidzący wykorzystując jedynie przeglądarkę internetową i klawiaturę komputera mogą samodzielnie poruszać się po serwisie – każdy element serwisu czytany jest głosem jednego z pracowników ICG. Wszystkie teksty nagraliśmy w studio radiowym. Co więcej, nie jest do tego potrzebne specjalistyczne oprogramowanie udźwiękawiające. To najprawdopodobniej pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce.” – powiedział Mikołaj Rotnicki – koordynator projektu „bezbarier.icg.pl” oraz Asystent Konsultanta w ICG Wdrożenia SAP.

Strona www.bezbarier.icg.pl dostępna jest w 2 wersjach:

tekstowej – z której można korzystać za pomocą programów udźwiękawiających (np. JAWS, Hal, Window-Eyes),

audio – wersji udźwiękowionej  – przeznaczonej głównie dla osób niewidomych i słabowidzących, które nie mają dostępu do ww. aplikacji.

Ponadto serwis daje możliwość wyboru wielkości czcionki, personalizacji wyglądu – kolorów tekstu i tła, co jest szczególnie ważne dla osób słabowidzących.
Koncepcja serwisu została opracowana w oparciu o wskazówki niepełnosprawnych pracowników firmy ICG – niewidzącego Michała Kasperczaka i niedowidzącego Mikołaja Rotnickiego, którzy zaproponowali zarówno rozwiązania zastosowane na stronie, jak i opracowali możliwości dotarcia do środowiska osób niepełnosprawnych. Oprócz ofert pracy na stronie znajdują się również wypowiedzi wybranych pracowników ICG na temat pracy z osobami niepełnosprawnymi, a także informacje o firmie.

Jak wynika z badań Pentora przeprowadzonych na zlecenie PFRON-u, osoby niepełnosprawne bardzo wysoko cenią sobie internet jako medium wyrównujące szanse, otwierające nowe perspektywy i łamiące bariery stworzone przez niepełnosprawność. Pomimo tego niepełnosprawni rzadko szukają pracy za pośrednictwem internetu, na co wpływ ma m.in. niedostosowanie serwisów internetowych do ich potrzeb.

Udźwiękowioną stronę internetową ma w Polsce zaledwie kilkanaście instytucji państwowych takich jak samorządy, ministerstwa i ośrodki pomocy społecznej. Firma ICG Wdrożenia SAP prawdopodobnie jako pierwsza w Polsce firma prywatna poszukuje niepełnosprawnych pracowników za pośrednictwem w pełni udźwiękowionego serwisu internetowego.

www.bezbarier.icg.pl

Koncepcja serwisu została opracowana w oparciu o wskazówki niepełnosprawnych pracowników firmy ICG – niewidzącego Michała Kasperczaka i niedowidzącego Mikołaja Rotnickiego, którzy zaproponowali zarówno rozwiązania zastosowane na stronie, jak i opracowali możliwości dotarcia do środowiska osób niepełnosprawnych.

Komentarz Mikołaja Rotnickiego dot. pracy przy projekcie bezbarier.icg.pl:

ICG uruchamia stronę rekrutacyjną dla niepełnosprawnych 1

– Dzięki serwisowi bezbarier.icg.pl osoby niepełnosprawne mogą dowiedzieć się więcej o ICG Wdrożenia SAP oraz zapoznać się z przygotowanymi dla nich ofertami pracy. Na przykład niewidomi czy słabowidzący wykorzystując jedynie przeglądarkę internetową i klawiaturę komputera mogą samodzielnie poruszać się po serwisie – każda element serwisu czytany jest głosem lektora. Co więcej, nie jest do tego potrzebne specjalistyczne oprogramowanie udźwiękawiające. To najprawdopodobniej pierwsze tego typu rozwiązanie w Polsce. W przygotowaniu serwisu uczestniczyło wielu pracowników ICG – zarówno pełno- jak i niepełnosprawnych. Wszyscy bardzo się zaangażowali. Najmilej wspominam nagrania wypowiedzi lektorskich w studiu radiowym. To była ciężka, wielogodzinna praca, ale przede wszystkim mnóstwo zabawnych zdarzeń. Ten projekt jeszcze bardziej nas zintegrował i pokazał, że współpraca w naszej firmie odbywa się rzeczywiście bez barier.

Komentarz Michała Kasperczka  dot. pracy w ICG Wdrożenia SAP  z perspektywy osoby niewidomej:

ICG uruchamia stronę rekrutacyjną dla niepełnosprawnych 2

W firmie ICG pracuję jako Asystent ds. funduszy europejskich. Zajmuję się zbieraniem informacji o funduszach unijnych i systemach ERP w Polsce. Moja praca polega głównie na wyszukiwaniu i przetwarzaniu różnego typu informacji. Przygotowuję zestawienia, uzupełniam dane klientów w arkuszu Excel, wyszukuję informacji w Internecie. Ponadto zacząłem zgłębiać wiedzą na temat system SAP.
Jako osoba niewidoma, mogę posługiwać się komputerem dzięki  mowie syntetycznej oraz programowi Jaws, który odczytuje zawartość ekranu i pozwala pracować w systemie Windows. ICG to elastyczne i przyjazne miejsce pracy. Często można się spotkać z opinią, że na otwartym rynku nie ma  możliwości pracy dla osób niepełnosprawnych, ani chęci ich zatrudniania przez firmy. Przypadek ICG w żadnym razie tego nie potwierdza. To nowoczesna firma przyjazna ludziom, rzeczywiście bez barier.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top