II edycja Gadu-Dyktando już dziś

Tysiące ludzi napisze dyktando przez Internet.Tekst przygotuje i przeczyta profesor Jerzy Bralczyk już jutro w środę o godz.18. W ubiegłorocznej, pierwszej edycji dyktando pisało jednocześnie 15 tysięcy osób.
„H” czy „Ch”? Gżegżółka czy grzegżółka? Jak pisać „nie” z imiesłowami? Takie dylematy czekają uczestników tegorocznej edycji Gadu-Dyktanda, jedynej takiej akcji organizowanej wyłącznie przez Internet. Zabawa słowem, rywalizacja tysięcy internautów, wszystko to odbędzie się już w tą środę – 24 września podczas niecodziennej, ogólnopolskiej akcji w wirtualnym świecie. Profesor Jerzy Bralczyk, który przygotuje i przeczyta przez Internet tekst, nadal nie chce zdradzić jego tematyki. Pozostanie ona w tajemnicy do ostatniej chwili.

Jeśli tak wielu internautów interesuje się dyktandem, to trzeba to tylko doceniać. Do uczestnictwa w tej akcji  skłoniła mnie perspektywa dotarcia do tysięcy osób, którzy  są zainteresowani językiem polskim- mówi prof. Jerzy Bralczyk i zaprasza przyszłych uczestników, którzy będą sprawdzać swoją wiedzę z ortografii w niecodzienny sposób.

Gadu-Dyktando jest okazją do zastanowienia się nad językiem polskim, jaki funkcjonuje w Internecie i jest używany przez internautów. Skróty, emotikonki, uproszczenia – czy te nawyki sprawiły, że internauci zapomnieli jak poprawnie posługiwać się polszczyzną?  Gadu-Dyktando jest okazją do pokazania, że internauci niejednokrotnie świetnie znają ortografię i z łatwością piszą poprawnie trudne wyrazy.

Tegoroczna edycja jest kontynuacją Gadu-Dyktanda z ubiegłego roku. W jednej, tej samej godzinie w całej Polsce 15 tysięcy osób zasiadło przed komputerami i wnikliwie wsłuchując się w tekst czytany przez profesora Jerzego Bralczyka za pośrednictwem radia, napisało pierwsze internetowe dyktando. Akcja spotkała się z wyjątkowym zainteresowaniem internautów i mediów. W jedynym polskim dyktandzie internetowym udział może wziąć każdy, kto posiada numer Gadu-Gadu (GG) i odpowiednio wcześniej zarejestruje się przez komunikator. Oprócz znajomości zasad ortografii i interpunkcji, uczestnicy będą musieli wykazać się umiejętnością sprawnego pisania na klawiaturze. Przyspieszone dyktowanie ma także za zadanie ograniczyć korzystanie z elektronicznych słowników i edytorów tekstu.

Dyktando przez Internet to nie tylko rywalizacja, ale także test dla wielu ochotników, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę z ortografii, w domowym zaciszu, szkole, kawiarence, wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu. Jest to także okazja by powalczyć o nagrody m.in. laptop, aparat cyfrowy, zestawy multimedialne do nauki jęz. angielskiego, słowniki ortograficzne. Na blogu Gadu-Dyktanda uczestnicy i obserwatorzy akcji dzielą się między sobą przemyśleniami, uwagami odnośnie regulaminu i zasad dyktanda. Internauci mają także możliwość powtórzyć sobie najważniejsze zasady ortografii, korzystając z przygotowanych porad językowych.

Najnowsze informacje, wywiad z prof. Jerzym Bralczykiem, relacja z poprzedniej edycji oraz próbne teksty dyktand w formie plików dźwiękowych mp3. publikowane są na oficjalnym blogu: www.gadu-dyktando.pl

Pięć prostych kroków, w jaki sposób przystąpić do Gadu-Dyktanda:

1.    Posiadać nr komunikatora Gadu-Gadu (GG)
2.    Mieć dostęp do Internetu
3.    Zarejestrować się  wysyłając wiadomość na numer GG 8899 o treści: PISZĘ GADU-DYKTANDO. Rejestracja trwać będzie do ostatnich minut przed dyktandem.
4.    Włączyć w dniu dyktanda – 24 września – radio internetowe na kanale “Po Polsku” (radio dostępne prosto z komunikatora Gadu-Gadu).Tekst dyktanda będzie dyktowany na antenie przez prof. Jerzego Bralczyka o godzinie 18.00 w dniu 24 września br.
5.    Wysyłać napisane zdania dyktanda na nr GG:8899 po każdym usłyszeniu sygnału gongu.

Wszystkie informacje publikowane są na oficjalnej stronie www.gadu-dyktando.pl
Patronat Honorowy nad II edycją Gadu-Dyktanda objęła Wicemarszałek Senatu RP Pani Krystyna Bochenek. Partnerzy Gadu-Dyktanda: Empik.com, Polska The Times, Wiadomosci24.pl, Cogito, Victor Gimnazjalista, Nauka.pl, TVP Info. Sponsor nagród: ALMAMER Wyższa Szkoła Ekonomiczna

Wpisy promowane

Wydarzenia

IT w Uczelniach
07.03.2024
19. edycja Studenckiego Festiwalu Informatycznego
04.04.2024 - 06.04.2024

Najnowsze wpisy

Scroll to Top