II edycja Gadu-Dyktando już dziś

Tysiące ludzi napisze dyktando przez Internet.Tekst przygotuje i przeczyta profesor Jerzy Bralczyk już jutro w środę o godz.18. W ubiegłorocznej, pierwszej edycji dyktando pisało jednocześnie 15 tysięcy osób.
„H” czy „Ch”? Gżegżółka czy grzegżółka? Jak pisać „nie” z imiesłowami? Takie dylematy czekają uczestników tegorocznej edycji Gadu-Dyktanda, jedynej takiej akcji organizowanej wyłącznie przez Internet. Zabawa słowem, rywalizacja tysięcy internautów, wszystko to odbędzie się już w tą środę – 24 września podczas niecodziennej, ogólnopolskiej akcji w wirtualnym świecie. Profesor Jerzy Bralczyk, który przygotuje i przeczyta przez Internet tekst, nadal nie chce zdradzić jego tematyki. Pozostanie ona w tajemnicy do ostatniej chwili.

Jeśli tak wielu internautów interesuje się dyktandem, to trzeba to tylko doceniać. Do uczestnictwa w tej akcji  skłoniła mnie perspektywa dotarcia do tysięcy osób, którzy  są zainteresowani językiem polskim- mówi prof. Jerzy Bralczyk i zaprasza przyszłych uczestników, którzy będą sprawdzać swoją wiedzę z ortografii w niecodzienny sposób.

Gadu-Dyktando jest okazją do zastanowienia się nad językiem polskim, jaki funkcjonuje w Internecie i jest używany przez internautów. Skróty, emotikonki, uproszczenia – czy te nawyki sprawiły, że internauci zapomnieli jak poprawnie posługiwać się polszczyzną?  Gadu-Dyktando jest okazją do pokazania, że internauci niejednokrotnie świetnie znają ortografię i z łatwością piszą poprawnie trudne wyrazy.

Tegoroczna edycja jest kontynuacją Gadu-Dyktanda z ubiegłego roku. W jednej, tej samej godzinie w całej Polsce 15 tysięcy osób zasiadło przed komputerami i wnikliwie wsłuchując się w tekst czytany przez profesora Jerzego Bralczyka za pośrednictwem radia, napisało pierwsze internetowe dyktando. Akcja spotkała się z wyjątkowym zainteresowaniem internautów i mediów. W jedynym polskim dyktandzie internetowym udział może wziąć każdy, kto posiada numer Gadu-Gadu (GG) i odpowiednio wcześniej zarejestruje się przez komunikator. Oprócz znajomości zasad ortografii i interpunkcji, uczestnicy będą musieli wykazać się umiejętnością sprawnego pisania na klawiaturze. Przyspieszone dyktowanie ma także za zadanie ograniczyć korzystanie z elektronicznych słowników i edytorów tekstu.

Dyktando przez Internet to nie tylko rywalizacja, ale także test dla wielu ochotników, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę z ortografii, w domowym zaciszu, szkole, kawiarence, wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu. Jest to także okazja by powalczyć o nagrody m.in. laptop, aparat cyfrowy, zestawy multimedialne do nauki jęz. angielskiego, słowniki ortograficzne. Na blogu Gadu-Dyktanda uczestnicy i obserwatorzy akcji dzielą się między sobą przemyśleniami, uwagami odnośnie regulaminu i zasad dyktanda. Internauci mają także możliwość powtórzyć sobie najważniejsze zasady ortografii, korzystając z przygotowanych porad językowych.

Najnowsze informacje, wywiad z prof. Jerzym Bralczykiem, relacja z poprzedniej edycji oraz próbne teksty dyktand w formie plików dźwiękowych mp3. publikowane są na oficjalnym blogu: www.gadu-dyktando.pl

Pięć prostych kroków, w jaki sposób przystąpić do Gadu-Dyktanda:

1.    Posiadać nr komunikatora Gadu-Gadu (GG)
2.    Mieć dostęp do Internetu
3.    Zarejestrować się  wysyłając wiadomość na numer GG 8899 o treści: PISZĘ GADU-DYKTANDO. Rejestracja trwać będzie do ostatnich minut przed dyktandem.
4.    Włączyć w dniu dyktanda – 24 września – radio internetowe na kanale “Po Polsku” (radio dostępne prosto z komunikatora Gadu-Gadu).Tekst dyktanda będzie dyktowany na antenie przez prof. Jerzego Bralczyka o godzinie 18.00 w dniu 24 września br.
5.    Wysyłać napisane zdania dyktanda na nr GG:8899 po każdym usłyszeniu sygnału gongu.

Wszystkie informacje publikowane są na oficjalnej stronie www.gadu-dyktando.pl
Patronat Honorowy nad II edycją Gadu-Dyktanda objęła Wicemarszałek Senatu RP Pani Krystyna Bochenek. Partnerzy Gadu-Dyktanda: Empik.com, Polska The Times, Wiadomosci24.pl, Cogito, Victor Gimnazjalista, Nauka.pl, TVP Info. Sponsor nagród: ALMAMER Wyższa Szkoła Ekonomiczna

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry