Ile zarabiają Polacy?

Opublikowano: 9 stycznia 2008. Kategoria: Bez kategorii. Tagi:

Z sondażu serwisu Praca Wirtualnej Polski wynika, że większość Polaków zarabia miesięcznie minimum 2 tysiące złotych.

Większość internautów biorących udział w sondażu serwisu praca.wp.pl (34%) zadeklarowało miesięczne wynagrodzenie w przedziale 2,2 tys. zł – 5,3 tys. zł brutto. Niewiele mniej, bo 33% określiło, że ich zarobki wahają się od 1,2 tys. zł do 2,2 tys. zł. Poniżej 1,2 tys. zł zarabia 19% ankietowanych.

Pensje w wysokości od 5,3 tys. zł do 10 tys. zł ma 9% osób biorących udział w sondzie WP, powyżej 10 tys. zł zarabia jedynie 5% pracowników.

Badanie przeprowadzono w pierwszym tygodniu 2008 roku. W sondażu wzięło udział 12080 osób.

Polacy zwykli mówić o swoich zarobkach, mając na myśli wyłącznie umowę o pracę. Jak się okazuje, w wielu przypadkach są oni jednak w stanie „przynieść do domu” dodatkową pensję – z innego źródła. Pierwszą stanowi „klasyczna wypłata”, drugą – zarobki uzyskane na czarno, z nadgodzin czy zleceń, wypłacane w postaci diet i przyznawane w postaci ryczałtów. „Mój mąż jako kierowca ciężarówki na Europę zarabia 4500, 5000 ale to tzw. diety, bo podstawy ma 740, czyli najniższa krajowa i od tej podstawy dostanie kiedyś emeryturę” – napisała zona w komentarzu do sondażu serwisu Praca.

Politycy zapewniają, że nowy rok będzie korzystniejszy dla pracowników, którzy mogą liczyć na wyższą gwarantowaną płacę minimalną oraz liczne ulgi. Wielu zatrudnionych twierdzi jednak, że wskutek podwyżek w ich portfelach, tak naprawdę, nic nie przybędzie.

Być może podwyżki zauważą osoby, które już zarabiają dużo. Większość Polaków jednak z trudem wiąże koniec z końcem. Według Głównego Urzędu Statystycznego połowa pracujących zarabia mniej niż średnia pensja, czyli mniej niż 2,2 tys. zł brutto. Z tych samych badań wynika, iż 6,6% osób zarabia więcej niż dwie średnie płace (5308 zł). Ponad cztery średnie płace lub więcej (10 616 zł) otrzymuje co setny zatrudniony.

Hanna LaskowskaIle zarabiają Polacy?

Podziel się!

O autorze

hania