Ile zarabiają w Polsce robotnicy?

Opublikowano: 28 maja 2008. Kategoria: Bez kategorii. Tagi:

Wśród robotników najlepiej zarabiają mechanicy oraz elektrycy. Ich dochód jest wyższy od średniej krajowej – wynika z analizy Money.pl przeprowadzonej w oparciu o badania firmy Advisory Group „TEST” Human Resources. Najgorsze pensje mają sprzątacze i monterzy.

We wszystkich zawodach pensje jednak rosną, w niektórych w bardzo szybkim tempie.

Brakuje rąk do pracy, dlatego pensje robotników bardzo szybko rosną – od kilkunastu miesięcy w mediach pojawiają się tego typu informacje. Money.pl postanowił sprawdzić, jak na prawdę kształtują się pensje robotników, jak zmieniały się na przestrzeni ostatnich kilku lat oraz w jakich regionach kraju można zarobić najwięcej.

Statystycznie wszyscy Polacy stają się z roku na rok bogatsi – pokazują to dane GUS-u. Średnia pensja rośnie regularnie od lat. Ze wzrostu wynagrodzeń nie wszyscy mogą się jednakowo cieszyć. Zależy to bowiem od zapotrzebowania na fachowców. Im są bardziej poszukiwani, tym więcej im się płaci.

Na podstawie danych Advisory Group "TEST" Human Resources, firmy, która sporządza raporty płacowe, Money.pl przeanalizował pensje w kilku wybranych zawodach. We wszystkich pensje wzrosły.

Ile zarabiają w Polsce robotnicy? 1

Źródło: Advisory Group "TEST" Human Resources (za Money.pl)

Jednak nie w każdym zawodzie pensje rosną tak samo. Najwolniej przybywa najbogatszym – mechanikom – zaledwie o niecałe 4 procent. Niewiele więcej zyskali operatorzy produkcji, którzy niezbyt dużo zarabiali i tak już zostało.

Rekordowy wzrost odnotowano wśród tokarzy, kontrolerów jakości oraz elektromonterów a także elektryków. Ich dochody zwiększyły się o ponad 30 procent (od 31,2 procent w przypadku elektryków do 43,8 procent w przypadku tokarzy).

www.money.pl/gospodarka/raporty

Hanna LaskowskaIle zarabiają w Polsce robotnicy?

Podziel się!

O autorze

hania