Internet i Mobile 2003 – Raport strategiczny IAB Polska

Opublikowano: 3 maja 2004. Kategoria: Rynek. Tagi: ,

Rynek medialny doczekał się pierwszego, tak kompleksowego podsumowania. Polski oddział stowarzyszenia Interactive Advertising Bureau (IAB Polska) opublikował obszerny raport poruszający najważniejsze kwestie związane z funkcjonowaniem Internetu oraz rozwiązaniami technologii mobilnych. 90 stronicowy raport, który stanie się podstawą do oceny rozwoju i funkcjonowania nowoczesnych mediów w kolejnych latach, dołączono do majowego wydania magazynu Brief.

Raport IAB Polska to wieloaspektowa analiza funkcjonowania cały czas stosunkowo nowego na polskim rynku medium, jakim jest Internet. Według IAB Polska edukacja rynku w obliczu rosnących możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii w działaniach e-biznesowych jest niezbędna. Celem publikacji jest dostarczenie rzetelnej wiedzy na temat specyfiki Internetu i przekazanie kompendium możliwości wykorzystania Sieci. Analiza zagadnień zawartych w raporcie ma na celu określić miejsce Internetu w działalności biznesowej firm, przy uwzględnieniu wykorzystania najnowocześniejszych rozwiązań technologii mobilnych. Wraz z pojawieniem się Internetu obserwuje się bowiem zmiany na rynku – szczególnie na rynku reklamy. Jak czytamy w raporcie, w tej właśnie kwestii Internet i technologie mobilne zyskują na znaczeniu. Dowodem jest 45% wzrost w 2003 roku wydatków na reklamę internetową w Polsce w porównaniu z rokiem poprzednim.

Prezentowany materiał rozpoczyna wnikliwa analiza wydarzeń na polskim rynku internetowym 2003 roku, który według autorów był jednym z najciekawszych w ostatnich latach – nie tylko w Polsce. „Internet to bez wątpienia medium o najszybciej zwiększającym się zasięgu. Dostęp Polaków do Sieci w okresie 2001-2003 wzrósł prawie trzykrotnie” – czytamy w opracowaniu. „W III kwartale 2003 roku 21,33 proc. Polaków powyżej 15 roku życia korzystało z Internetu.” Szczegółowej charakterystyce poddano ponadto polskich konsumentów on-line.

Z raportu dowiadujemy się na przykład, że z kwartału na kwartał struktura płci Internautów powoli przybliża się do struktury całej populacji Polski powyżej 15 roku życia (SMG KRC, Net Track, II kwartał 2003), a dostęp do sieci ma co 20-ta osoba po 50-tym roku życia. Ponad 6 mln użytkowników generuje ponad 5 mld odsłon stron w polskim Internecie, z których każdy spędza w Sieci przeciętnie 9 godzin i 48 minut miesięcznie. W ciągu 30 dni internauci ci przeglądają około 845 podstron każdy. (Gemius SA)

IAB wskazuje na korzyści z kompleksowego zaangażowania różnorodnych mediów w kampaniach reklamowych. Podkreśla przy tym, że ich skuteczność wzrasta, gdy część budżetów przeznaczana jest na działania promocyjne w Sieci – cały czas niewystarczająco doceniany kanał marketingowego dotarcia do grup celowych. Eksperci zwracają w raporcie uwagę na nowoczesne rozwiązania dostępne na rynku. Pozwalają one optymalizować wszelkie działania biznesowe i oceniać ich zasadność.

I tak opracowanie IAB wskazuje na znaczną rolę badań marketingowych w planowaniu strategii e-biznesowych. Specjaliści podkreślają w ten sposób potrzebę wypracowania najwyższej jakości standardów w tej kwestii, co – przykładem państw europejskich – przyniesie wymierne korzyści wszystkim podmiotom tego rynku. Według autorów szanse na korzyści z szerszego wykorzystania Internetu są w zasięgu ręki – bowiem żadne inne medium nie może po tak krótkim czasie poszczycić się tak szybko opracowanymi metodami badawczymi oraz takim stopniem mierzalności. Badania określają m.in. preferencje, poziom satysfakcji i potrzeby klientów, których znajomość jest podstawą przy planowaniu jakichkolwiek działań marketingowych.

Raport IAB Polska zawiera także charakterystykę najważniejszych podmiotów działających na rynku medialno-internetowym w Polsce. I tak raport omawia specyfikę wzajemnej współpracy: portali, sieci reklamowych, wydawców, brokerów reklamy, domów mediowych oraz firm badawczych. Zamieszczono przy tym opisy podmiotów stowarzyszonych w IAB Polska, które działają w tej branży oraz ważniejsze dane teleadresowe. Analiza przedstawia jednocześnie najczęściej stosowane rodzaje internetowych form reklamowych, zagadnienia związane z zakupem powierzchni reklamowej w Sieci, czy też branże dominujące w wydatkach na reklamę on-line. Zgodnie z raportem największy udział w wydatkach mają trzy branże – telekomunikacja (29%), finanse (28%), oraz transport i motoryzacja (ok.14%).

Mobile to kolejne kluczowe zagadnienie analizowane w raporcie. Autorzy wskazują, że następne lata będą okresem wyjątkowo szybkiego wzrostu tego młodego narzędzia biznesowego w Polsce, przyniosą kolejne regulacje oraz zaowocują nawiązaniem współpracy z organizacjami międzynarodowymi. Raport przedstawia też najpopularniejsze obecnie usługi związane z technologiami mobilnymi. Nie zabrakło również słownika pojęć, który pozwoli nie pogubić się w stosowanej terminologii.

http://www.brief.pl
http://www.iab.pl

Sylwester KozakInternet i Mobile 2003 – Raport strategiczny IAB Polska

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.