Inżynier poszukiwany

Na każdego inżyniera czeka w Polsce min. pięć ofert pracy. Jeszcze gorzej jest w Europie Zachodniej, gdzie każdego dyplomowanego fachowca z otwartymi rękami powita aż 15 pracodawców. Dlatego też z Polski stale odpływają specjaliści kuszeni większymi zarobkami. Jednak niewielu wyjeżdżających zdaje sobie sprawę, jak dużo bardzo dobrze płatnej pracy pozostaje w Polsce.
Według oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego, pod koniec 2006 r. poza granicami Polski przebywało prawie 2 mln Polaków. Nieoficjalne dane mówią nawet o ponad milionie Polaków pracującym w samej Wielkiej Brytanii. Wprawdzie liczby pokazują również, iż fala polskiej emigracji stopniowo maleje – według brytyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w 2007 r. o 12 proc. mniej niż w roku ubiegłym Polaków przyjechało na Wyspy – czy jednak poprawi to sytuację w kraju?

– Rok 2007 jest dopiero początkiem wielkich inwestycji, przecież do 2012 r. w  Polsce musi powstać m.in. pięć wielkich stadionów, 1300 kilometrów autostrad oraz 800 tys. miejsc hotelowych. Tylko do realizacji strategicznych celów związanych z Euro 2012 potrzebnych będzie dodatkowo ok. 500 tys. fachowców – mówi Karolina Kosmala z Omega International Resourcing.

Inwestycje, oprócz zwiększonego popytu na pracowników, oznaczają także umacnianie się złotówki w stosunku do funta czy euro (nie wspominając o dolarze). Dystans między funtem a złotówką pomniejsza dodatkowo stale wzrastający poziom średniego wynagrodzenia w Polsce. Od maja 2004 r. zwiększyło się ono niemal o jedną piątą. Przeliczając na funty, średnie wynagrodzenie w Polsce wzrosło o 50 proc., z 340 do 520 funtów! Z kolei koszty życia w Wielkiej Brytanii pozostają niezmienne. – Koszty utrzymania w Wielkiej Brytanii to minimalnie ok. £700  miesięcznie. Wynajęcie małego mieszkania kosztuję ok. £400-£600, dochodzi do tego korzystanie z komunikacji miejskiej, czyli kolejne £100. Z kolei tygodniowe wyżywienie to minimum £40-£70. Wziąć pod uwagę należy również jednorazowe koszty związane z przeprowadzką na Wyspy oraz koszty administracyjne (£200-£300). Natomiast wynagrodzenie inżyniera wynosi  £1500-£3000 miesięcznie – dodaje Karolina Kosmala. – W kraju za pracę na tożsamym stanowisku oferowane jest wynagrodzenie rzędu od 6000-10000 PLN. Rozbieżności nie są więc już tak duże jak przed laty.

Jednak zarówno  inwestorzy zagraniczni, jak i średnie czy małe przedsiębiorstwa polskie borykają się z coraz większymi trudnościami w obsadzaniu technicznych stanowisk. Efektem tego jest naturalny wzrost zarobków w Polsce. Dzięki inwestycjom (na samo Euro2012, Polska otrzyma ok. 150 mld. zł dotacji) ten trend powinien się utrzymać, a wysokość wynagrodzenia proponowanego w kraju powinna się zbliżać do standardów europejskich.

Na razie możemy to zaobserwować wyłącznie w stosunku do wyższej klasy specjalistów, jednak taka tendencja powinna się rozszerzyć na kolejne sektory rynku. Jeżeli trend ten będzie się utrzymywać, w dłuższej perspektywie czasowej problem emigracji może stanąć pod znakiem zapytania. Aktualnie pewna grupa Polaków decyduje się na powrót do kraju, nie mniej – z naszej perspektywy – nie są to jeszcze powroty masowe.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top