Nowości Apple – nowy iPhone i Safari 5

Podczas wczorajszego wieczoru Steve Jobs, szef Apple, zaprezentował czwartą generację iPhone’a. To jednak nie jedyna nowość z nadgryzionym jabłkiem. W nocy polskiego czasu pojawiła się również nowa odsłona przeglądarki Safari.

Nowy iPhone był najbardziej oczekiwaną premierą ostatnich miesięcy. Przecieki jakie ukazywały się w zachodnich serwisach poświęconych Apple okazały się w dużej mierze prawdziwe. Czy nowy telefon jest jednak tak rewolucyjny, jak przekonuje Jobs? Przyjrzyjmy się jego najważniejszym właściwościom.

iPhone – nowe rozdanie?

iPhone 4 to przede wszystkim nowy wygląd. Telefon jest jest o 24 proc. cieńszy niż poprzednik (3GS), ma 9,3 mm grubości. Zarówno przód i tył słuchawki wykonane są ze specjalnego szkła, które ma być 30-razy twardsze niż tradycyjny plastik.

Największą jednak zmianą jest zupełnie nowy ekran wykonany w technologii Retina Display (RD). Umożliwia ona uzyskanie cztery razy większą gęstość pikseli niż w poprzednim modelu – 326 pikseli na cal. Rozdzielczość 3,5 calowego ekranu to aż 960×640 pikseli, czyli 78 proc. tej, którą dysponuje tablet iPad. Kontrast 800:1 i technologia IPS mają zapewnić jeszcze lepsze wrażenia z użytkowania telefonu.

Design to nie jedyna zmiana w nowym iPhone. Wewnątrz urządzenia zamontowany jest procesor Apple A4, taktowany zegarem 1GHz. Jego mniejsze rozmiary pozwoliły wykorzystać nieco większą baterię. Ma ona pozwalać na 6 godzin przeglądania internetu w sieci 3G, 10 godzin oglądania wideo, 40 godzin słuchania muzyki lub 300 godzin w stanie czuwania. iPhone 4 wyposażony będzie w moduł łączności WiFi w standardzie n oraz możliwość korzystania z HSDPA i HSUPA. Nie zmieni się pojemność pamięci telefonu. Maksymalna opcja to – podobnie jak w poprzednich modelach – 32 GB.

Kolejną nowością nowego telefonu Apple jest aparat fotograficzny, który wykonuje fotki w rozdzielczości 5 Mpix. Ma również możliwość nagrywania filmów w jakości HD (1280×720 pikseli, 30 klatek na sekundę). Lepszą jakość multimediów mają zapewnić dioda doświetlająca i 5-krotny zoom cyfrowy. Nagrane filmy można zmontować za pośrednictwem zaprezentowanej wczoraj, płatnej (4,99 dolarów) aplikacji iMovie, w wersji na komputery znanej już użytkownikom Mac’ów.

Nowością, którą Apple będzie bardzo mocno promować jest aplikacja FaceTime, umożliwiająca przeprowadzenie wideorozmów pomiędzy dwoma iPhone’ami 4 za pośrednictwem sieci WiFi. Do ich prowadzenia wykorzystywać będzie można zarówno kamerę zamontowaną z tyłu aparatu, jak i zupełnie nową, umieszczoną nad ekranem głównym.

Ciekawie zapowiada się zamontowanie w urządzeniu żyroskopu, który w połączeniu z akcelerometrem, czujnikiem zbliżenia, jasności otoczenia, GPS-em może dać interesujące możliwości twórcom aplikacji.

Nowością będzie również oprogramowanie telefonu. System iOS 4, jak brzmi jego nazwa, został zaprezentowany już podczas poprzedniej konferencji Apple. Najważniejszymi zmianami są tu: wprowadzenie wielozadaniowości (multitasking), katalogów aplikacji, obsługi wielu kont pocztowych w obrębie jednej skrzynki odbiorczej, czy aplikacji iBooks dla iPhone’ów i iPodów Touch (obługującej również pliki .PDF).

Steve Jobs opowiedział również o platformie reklamowej iAd, o której pisaliśmy więcej pod tym adresem.

Telefon w dwóch wersjach kolorystycznych (czarny i biały) dostępny będzie już 24 czerwca w USA, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Japonii. Na kolejnych 18 rynkach pojawi się w lipcu, a we wrześniu w następnych 88 krajach, w tym – zapewne – w Polsce. Ceny w USA kształtują się na poziomie 199 dolarów za wersję 16 GB oraz 299 dolarów za 32 GB w umowie na dwa lata. Jednocześnie cena poprzedniego modelu, iPhone 3GS obniżona została do 99 dolarów.

Safari 5 – bardzo szybka

Nie wspominając o niej słowem na wczorajszej prezentacji, Apple udostępniło w nocy nową wersję swojej przeglądarki. Safari 5 ma być o 30 proc. szybsza od poprzedniej wersji i o 3 proc. od Google Chrome.

Zmiany w przeglądarce dotyczą przede wszystkim możliwości tworzenia i instalowania zewnętrznych wtyczek oraz lepszej obsługi technologii HTML5. Pojawił się też specjalny tryb Safari Reader, umożliwiający wygodniejsze czytanie artykułów na stronach internetowych oraz możliwość wyboru wyszukiwarki spośród Google, Yahoo lub Bing.

Więcej o przeglądarce znaleźć można w oficjalnej informacji prasowej.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry