iPhone OS 3.0 – oczekiwane nowości w walce o tron

Sprzedany w 13,7 mln sztuk iPhone jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych produktów na świecie. Zakończony wczoraj „iPhone OS 3.0 Event” zaskoczył pozytywnie wszystkich, którzy spodziewali się uaktualnienia jego oprogramowania i zaimplementowania długo oczekiwanych funkcji. Czy pozwoli to zachować mu status telefonu najbardziej innowacyjnego i pożądanego?

iPhone to przedziwne urządzenie. Krytykowany za brak wydawałoby się podstawowych funkcji takich jak możliwość wysyłania MMS-ów, nagrywania wideo, opcji kopiuj/wklej, aplikacji działających w tle, czy – co jest najpoważniejszym zarzutem – niemożności wykorzystania go jako przenośnego modemu dla komputerów. Nie zmienia to jednak faktu, że to produkt Apple definiuje obecnie pojęcie smartfona – a kolejne konkurencyjne produkty nie bez powodu nazywane są iPhone-killerami.

Zakończony wczoraj „iPhone OS 3.0 Event” zapowiedziany zaledwie kilka dni temu, wywołał ożywione dyskusje odnośnie nowości, które miałyby się pojawić. MMS-y? Pełen Bluetooth (jego funkcjonalność była do tej pory mocno ograniczona)? A może zupełnie nowe urządzenie? Ogłoszone poprawki nie zawiodły, choć pewien niedosyt pozostał.

iPhone OS 3.0 - oczekiwane nowości w walce o tron 1

Kopiuj-wklej w nowym systemie, fot. gizmodo.com

Wśród najważniejszych nowości pojawią się między innymi:

 • Push Notification Service – czyli system powiadomień w tle
 • Kopiuj i wklej
 • MMS
 • dyktafon (voice memos)
 • otwarcie Bluetooth
 • udostępnienie API Google Maps dla każdego programisty (zapowiedź „normalnego” GPS?)

Zabrakło możliwości wykorzystywania iPhone jako modemu. Nie należy spodziewać się także obsługi flash w przeglądarce. Nie pojawiły się również zapowiedzi nowego sprzętu, ale to nie oznacza, że takowy nie zostanie wprowadzony w najbliższych miesiącach.

Nowy system pojawi się latem (już teraz deweloperzy mogą pobrać demo SDK). Dla użytkowników iPhone będzie to darmowa aktualizacja, właściciele iPodów Touch będą musieli za nią zapłacić 9,95 dolarów.

Zdaje się, że Apple posłuchało uwag swoich użytkowników. Odpowiedziało także na zaprezentowane niedawno możliwości nadchodzącego Palm Pre. Czy to wystarczy by utrzymać pozycję lidera? Pozostać urządzeniem „kultowym”, z najlepszym systemem operacyjnym? Zaprezentowane nowości wydają się krokiem w dobrym kierunku.

admagazine.pl

Wpisy promowane

 • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
  Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
 • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
  Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry