Iran będzie miał swój internet

Opublikowano: 24 września 2012. Kategoria: Rynek. Tagi:

Władze Iranu ogłosiły plany uruchomienia własnego internetu. Pogłębiły również blokadę rozwiązań firmy Google.

Iran flagaW niedzielę, w narodowej telewizji, minister irańskiego rządu przedstawił plany stworzenia narodowej sieci. Według zapowiedzi ma być bezpieczniejsza. W praktyce może izolować mieszkańców od internetowych projektów spoza Iranu. Dzieje się to zresztą zresztą już teraz: Irańczycy nie mają dostępu m.in. do Facebooka czy zagranicznych dostawców usług pocztowych. Sieć rozpocząć ma funkcjonowanie w marcu 2013 roku.

To jednak nie wszystko. Od chwili obecnej Iran ma filtrować lub ograniczyć dostęp do wyszukiwarki Google oraz usługi Gmail. Działania takie mogą być reakcją na kontrowersyjny film poświęcony muzułmanom, który po pojawieniu się na YouTube wywołał falę protestów.

Przypomnijmy, że Iran miał już plany stworzenia swego internetu. Wczorajsze ogłoszenie jest pogłębieniem tych zamierzeń.

Dawid ZarazińskiIran będzie miał swój internet

Podziel się!

O autorze

Dawid Zaraziński

Redaktor naczelny e-biznes.pl. Twórca Instytutu Kontekstów Pracy, który dostarcza wiedzy i inspiracji w szeroko rozumianym temacie pracy. Wcześniej kierownik think tanku biznesowo-technologicznego „How To Do IT” i redaktor prowadzący internetową odsłonę magazynu „Harvard Business Review Polska”. Aktywny na LinkedIn i Twitterze.