Iran: blokada zagranicznych usługodawców poczty e-mail

Iran konsekwentnie prowadzi politykę ograniczenia dostępu do zasobów internetu. Nowe przepisy prawne nakazują bankom, firmom ubezpieczeniowym i telekomunikacyjnym oraz prywatnym użytkownikom wycofanie się z zagranicznych usług e-mail.

Iran: blokada zagranicznych usługodawców poczty e-mail 1Irańskie ministerstwo telekomunikacji ograniczyło możliwość korzystania z adresów e-mail pochodzących spoza irańskiego rynku internetowego. W takim przypadku posiadanie kont pocztowych Gmail, Hotmail, Yahoo przez instytucje lub osoby prywatne jest niedozwolone przez tamtejsze prawo.

Jedyną możliwą formą kontaktu za pomocą poczty e-mail są adresy posiadające w swojej nazwie końcówkę .ir co ogranicza legalne wysyłanie i odbieranie poczty tylko do usługodawców nadzorowanych bezpośrednio przez irańskie ministerstwo telekomunikacji.

Irańskie władze tłumaczą, że poprzez zastosowane ograniczeń uda się zmniejszyć wyciek informacji przechodzących poprzez korespondencję elektroniczną zarządzaną przez zagraniczne serwisy.

Kroki mające na celu ograniczenie dostępu do poczty e-mail i zastąpieniu usług zagranicznych narodowymi odpowiednikami były już wstępnie sygnalizowane na naszych łamach. Informowaliśmy o planowanym na maj tego roku tzw. pierwszym kroku ku narodowemu intranetowi.

Konsekwencja działania irańskich władz może sugerować, że w sierpniu tego roku nastąpi całkowite zamknięcie irańskiego internetu.

Wpisy promowane

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry