Iran wyłącza internet

Władze Iranu powiadomiły o zamknięciu ogólnodostępnej sieci www i zastąpieniu jej intranetem. Pierwsze kroki zostaną podjęte już w maju a całkowite zablokowanie dostępu do otwartej sieci zaplanowane jest wstępnie na sierpień tego roku.

Reza Taghipour, irański minister ds. technologii informacyjnych i komunikacyjnych, powiadomił oficjalnie o zastąpieniu sieci www krajową siecią intranet administrowaną przez władze irańskie. Dodatkowo zostanie zlikwidowany dostęp do takich usług jak Google, Gmail, Google+, Yahoo! i Hotmail.

Pierwsze kroki w kierunku całkowitego zablokowania internetu będą miały miejsce już w maju, kiedy to wyżej wspomniane usługi zostaną zablokowane i zastąpione irańskimi odpowiednikami klienta poczty oraz przeglądarki.

Rząd irański rozpoczął już proces rejestracyjny w usłudze Iran Web Mail. Użytkownicy internetu (a w przyszłości intranetu) muszą podać wszystkie osobiste dane identyfikacyjne w celu stworzenia prywatnej skrzynki pocztowej. Rejestracja zostanie zatwierdzona dopiero po sprawdzeniu zgodności danych z informacjami przechowywanymi przez władze.

Iran wyłącza internet 1

Drugi etap ma nastąpić w sierpniu tego roku. W tym okresie wszyscy dostawcy usług internetowych będą zmuszeni do przestawienia swoich usług na rzecz irańskiego intranetu. Stworzona zostanie tzw. biała lista, na której będą znajdować się światowe strony internetowe nie stanowiące zagrożenia dla Iranu. Planowana jest również kontrola nad serwerami proxy w celu uniknięcia dostępu do nielegalnych treści.

Wszystkie kroki mające na celu ograniczenie w Iranie dostępu do informacji za pośrednictwem internetu wiążą się z zeszłorocznymi zapowiedziami Rezy Taghipoura, który poinformował, że internet promuje przestępczość, podziały, niezdrowe treści i ateizm. Celem zaś rządu jest wyeliminowanie tych „plag”.

źródło: ibtimes.com

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry