iTunes Store już w Polsce

Wczoraj wieczorem, jeszcze nieoficjalnie, funkcjonować zaczęła polska wersja sklepu z muzyką iTunes Store. Polscy konsumenci otrzymali dostęp do największej i najważniejszej platformy cyfrowej dystrybucji. Czy jej pojawienie się może wpłynąć na branżę muzyczną w naszym kraju?

iTunes Store to należący do firmy Apple sklep z multimediami, największy tego typu na świecie. Pozwala kupować cyfrową muzykę wolną od zabezpieczeń DRM, audiobooki, kupować lub wypożyczać programy telewizyjne i filmy. Do tej pory dostępny był jedynie dla mieszkańców USA, Japonii, Nowej Zelandii i krajów Europy Zachodniej.

W środę, 28 września, późnym wieczorem, polscy użytkownicy iTunes zobaczyli najpierw zakładkę Music, potem światową kolekcję piosenek. Z czasem dodawane były kolejne polskie nagrania. Dokonywać można było pierwszych zakupów.

iTunes Store już w Polsce 1

Ceny w „polskim” iTunes Store przedstawione są w euro. Piosenki kosztują 0,69, 0,99 lub 1,29 euro, a całe albumy około 9,99 euro (za darmo można odsłuchać 30 lub 90 sekundową próbkę utworu). Jest także możliwość kupowania teledysków – za ok. 1,79 euro. Są to ceny na tym samym poziomie, co występujące w innych europejskich krajach, w których dostępny jest sklep z muzyką.

W chwili powstawania tego teksu katalog polskich wykonawców nie jest jeszcze bogaty. Brakuje także oficjalnej informacji na temat otwarcia sklepu – zapewne trwają prace wdrożeniowe i na jego pełną funkcjonalność trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać.

Oprócz muzyki w sklepie pojawiła się również zakładka z audiobookami, choć jej funkcjonalność jest ograniczona. Poza „szkieletem” katalogu nie można zobaczyć nic więcej, zakupy także są (jeszcze) niemożliwe.

W iTunes Store Polska nie ma możliwości kupienia czy wypożyczenia filmów i seriali. Mamy jednak nadzieję, że sklep zostanie wkrótce rozbudowany o taką opcję.

Pojawienie się „polskiego” iTunes Store jest ważnym wydarzaniem. Polscy konsumenci otrzymali dostęp do największego katalogu muzycznego, najważniejszej platformy cyfrowej dystrybucji multimediów. Na analizy zmiany rynku muzycznego trzeba będzie poczekać; niewątpliwie jednak takie nastąpią – podobnie jak to miało miejsce w innych krajach, w których platforma jest dostępna. Czy Polacy pokochają zakupy w iTunes Store?

Czekamy na oficjalny komunikat w sprawie iTunes Store Polska. Jeśli tylko się pojawi – zaktualizujemy ten tekst.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2023

Najnowsze wpisy

About The Author

Scroll to Top