Jak przeprowadzić udany debiut giełdowy?

Odpowiedz na to pytanie znają z pewnością zwycięzcy rankingu na najlepiej przeprowadzony debiut giełdowy. HTL-Strefa okazała się być spółką, której emisja akcji zakończyła się największym sukcesem. CA IB Securities oraz DM IDMSA zwycięzcami rankingu domów maklerskich, które wchodzą w skład większego opracowania jakim jest Raport IPO 2007.
Portal finansowy www.IPO.pl już po raz drugi ocenił skuteczność Domów Maklerskich wprowadzających spółki na parkiet. W tym roku ranking został wzbogacony o prezentację najlepszych spółek debiutujących w 2006 roku.

Rankingi stanowią część Raportu IPO 2007 zawierającego szczegółowe podsumowanie rynku pierwotnego w 2006 roku, analizę IPO jako atrakcyjnego sposobu finansowania przedsiębiorstw oraz perspektywy rozwoju GPW. Raport jest dedykowany dla przedsiębiorstw, które wciąż poszukują nowych sposobów na pozyskanie kapitału, a tym sposobem może być debiut giełdowy – coraz popularniejszy w Polsce.

Główną częścią Raportu IPO 2007 są rankingi domów maklerskich oraz debiutów giełdowych.

Przedmiotem oceny rankingu były domy maklerskie, które w 2006 roku były aktywne na rynku pierwszych ofert publicznych – wprowadziły, co najmniej dwie spółki, których debiut akcji bądź praw do akcji nastąpił w 2006 roku. We wskazanym powyżej okresie odbyło się 38 IPO, na potrzeby rankingu analizowanych zostało 36 IPO. Jako, że dom maklerski jest niezbędnym partnerem w drodze po kapitał, właściwy jego wybór jest jednym z kluczowych czynników sukcesu oferty.

Najskuteczniejszymi partnerami w drodze na giełdę okazały się domy maklerskie: CA IB Securities (zwycięzca w kategorii emisji powyżej 50 mln zł) oraz Dom Maklerski IDMSA (lider w emisjach do 50 mln zł).

Drugi ranking debiutów ukazuje możliwości, jakie daje rynek pierwotny spółkom umiejętnie przeprowadzającym debiut. Obrazuje on, jak wielkim źródłem kapitału jest warszawska giełda i jak wiele środków w stosunku do sumy bilansowej spółki można z niej pozyskać. Jest również dowodem na to, że emisja może być przeprowadzona bardzo niskim kosztem.

Najlepszymi debiutami mogły pochwalić się spółki: Multimedia (największy i najtańszy debiut), HTL- Strefa (najatrakcyjniejszy debiut – liczony na podstawie stopy zwrotu po miesiącu) oraz Inwest Consulting (najbardziej znaczący debiut – pozyskany kapitał / suma bilansowa).

Raport IPO 2007 wraz z rankingami najlepszych debiutów oraz domów maklerskich w 2006 jest wspólnym przedsięwzięciem Portalu Finansowego WWW.IPO.pl oraz Magazynu CEO. Patronem wydarzenia jest Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Szczegóły dotyczące rankingów oraz pełny Raport IPO 2007 dostępny jest na stronach portalu.

www.ipo.pl

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top