Już nie „spowolnienie” lecz kryzys na rynku IT

W pierwszym kwartale 2009 r. zawiodło jednocześnie kilka dużych segmentów rynku IT. Według badań DiS spadek odnotowano w obszarach sprzętu i dystrybucji, integracji systemowej, a także na rynku IT sektora publicznego. Spadek wartości rynku IT ogółem wyniósł aż 7,9%, co uprawnia do prognozowania tempa zmniejszenia się rynku IT ogółem w całym roku 2009 na poziomie ok. 4,7%.

Wyniki finansowe pierwszego kwartału 2009 r. dowodzą, że obecnie w branży ICT pojawiło się nie tylko „spowolnienie”, ale po prostu kryzys. Dane jedenastu firm telekomunikacyjnych oraz ponad 130 wiodących firm branży IT wykazują spadki, czasami kilkuprocentowe, niekiedy dużo większe. O ile w telekomunikacji zagregowany spadek sprzedaży jest jeszcze nieduży (0,5%), to spadek wartości sprzedaży IT na poziomie 7,9%, wydaje się trudny do opanowania w ciągu następnych kwartałów br.

Rekordowe spadki

Największe spadki w pierwszym kwartale wykazała informatyka sektora publicznego, tym razem na poziomie 24,3%. Był on jeszcze większy niż ogółem w 2008 r. (6,7% rdr). Zatem na przełomie lat 2008-2009 sektor publiczny jeszcze nie nabrał nowych sił i na początku 2009 r. nadal czekał na ożywienie.

Rekordowe wzrosty

Światełkiem nadziei dla polskiego rynku IT wydają się rynki międzynarodowe. Analizowane w raporcie DiS 14 zagranicznych spółek-córek kontrolowanych przez krajowych udziałowców zanotowało w 1 kw. 2009 r. dynamikę kdk na poziomie 83,4%. Kilka firm z tej okazji mogło się pochwalić zarówno zwyżkującymi obrotami, jak i przyzwoitą zyskownością. Rekordzistą wartości sprzedaży jest firma czeska AT Computers kontrolowana przez wrocławską Ab. Natomiast rekordowe wzrosty kdk osiągnęła Asseco SouthEastern Europe, która w wymiarze kwartalnym podwoiła swoją sprzedaż. Niespotykanym wynikiem, nie tylko w swojej własnej historii, mogła się wykazać grupa Comarch. Firma ta, dzięki przejęciu niemieckiego producenta oprogramowania SoftM, w pierwszym kwartale 2009 r. osiągnęła z działalności zagranicznej ponad połowę wartości swoich przychodów (22,5% w pierwszym kwartale 2008 r.).

W ocenach DiS łączna wartość sprzedaży kilkunastu badanych zagranicznych spółek informatycznych kontrolowanych przez udziałowców krajowych, wzrosła w pierwszym kwartale 2009 r. o 84,3% kdk do 774,5 mln zł. Utrzymanie takiego tempa wzrostu, możliwie przy zachowaniu zyskowności, prawdopodobnie rocznie przyniosłoby naszym firmom dodatkową sprzedaż na poziomie przekraczającym 3 mld zł w 2009 r.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top