Kaspersky Lab: Online Scanner Top 20 październik 2007

Kaspersky Lab, producent oprogramowania antywirusowego i służącego do ochrony danych, prezentuje listę „On-line Scanner Top 20” opartą na analizie danych zgromadzonych przez ekspertów z laboratorium antywirusowego przy użyciu skanera on-line w październiku 2007 roku. Ranking ten daje obraz zagrożeń znajdujących się w komputerach użytkowników w danym momencie.
Październikowa lista „On-line Scanner Top 20” jest nieco nietypowa. Od poprzednich rankingów różni się niespotykaną wcześniej stabilnością. Trzy szkodliwe programy zdołały utrzymać te same pozycje co w zeszłym miesiącu. Większość pozostałych szkodników odnotowało nieznaczne zmiany – i co więcej – na liście znajduje się tylko pięć nowości. Biorąc pod uwagę, że są to najbardziej zmienne statystyki, nowości jest bezprecedensowo mało.

Po raz kolejny zmienił się lider. W październiku najwyższą pozycję zajmował Packed.Win32.NSAnti.r – cała rodzina różnych trojanów spakowanych przy pomocy NSAnti. Od zeszłego października, gdy pojawiły się pierwsze warianty, analitycy z Kaspersky Lab wykryli ponad 8 000 modyfikacji! Wygląda na to, że rodzina ta osiągnęła teraz poziom szczytowy.

Nastąpił triumfalny powrót robaków Rays oraz Brontok, które weszły do pierwszej piątki rankingu, po tym jak w lipcu i sierpniu znajdowały się daleko poza listą. Robaki te, w większości rozprzestrzeniające się za pośrednictwem nośników przenośnych (karty pamięci flash), prawdopodobnie jeszcze długo będą przysparzały użytkownikom problemów.
Program adware BHO.cc, który po raz pierwszy został wykryty na początku lipca i jest rozprzestrzeniany wraz z programem BitAccelerator, awansował o pięć pozycji. Interesujące jest to, że Google znajduje ponad 2 700 000 odsyłaczy do tego słowa. Jeżeli program ten będzie tak popularny, czwarte miejsce, które obecnie zajmuje, z pewnością nie będzie szczytem jego możliwości.

Wirus skryptowy VBS.Small.a jest wrześniowym liderem pod względem wzrostu. Mimo że pozostaje na ósmym miejscu, w celu rozprzestrzeniania się szkodnik ten wykorzystuje tę samą metodę co Rays i Brontok, tak więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że utrzyma się w rankingu, a nawet przesunie się w górę o kilka pozycji.

Robaki komunikatorów internetowych Sohanad stają się coraz bardziej rozpowszechnione: warianty .t oraz .as awansowały o dwie pozycje, przy czym Sohanad.t wskoczył na 10 miejsce. Liczba programów z klasy not-a-virus jest nieco mniejsza niż w ostatnim miesiącu. W październiku do listy „On-line Scanner Top 20” zakwalifikowało się pięć takich programów, o 2 mniej w porównaniu z wrześniem.

www.viruslist.pl/analysis.html?newsid=463

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top