KIR też chce oferować e-podpis

Opublikowano: 28 listopada 2002. Kategoria: Rynek. Tagi: , , ,

Krajowa Izba Rozliczeniowa złożyła dziś w Ministerstwie Gospodarki wniosek o wpis do rejestru kwalifikowanych podmiotów świadczących usługi certyfikacyjne. Wpisanie do rejestru umożliwi KIR wydawanie certyfikatów niezbędnych do weryfikowania podpisu elektronicznego, który z mocy prawa będzie równoważny podpisowi własnoręcznemu.

Wnioski o wpis do rejestru kwalifikowanych świadczących usługi certyfikacyjne rozpatruje upoważniona do przez MG tego spółka Centrum Zaufania i Certyfikacji Centrast. Obecnie rozpatrywane są wnioski jeszcze trzech spółek zainteresowanych świadczeniem takich usług. Są to: Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, Unizeto oraz Signet (własność TP Internet). Centrast ma 2 miesiące na rozpatrzenie wniosku.

Podpis elektroniczny ma stopniowo wypierać odręczny. Od 16 sierpnia 2006 obywatele będą mieli możliwość wnoszenia wniosków i podań do urzędów drogą elektroniczną. Banki i organy władzy publicznej, które już świadczą usługi certyfikacyjne, muszą dostosować się do wymogów ustawy do końca grudnia 2002 r.

Maciej Kossowski
Expander.pl

Sylwester KozakKIR też chce oferować e-podpis

Podziel się!

O autorze

Sylwester Kozak

Facebook Twitter Google+

Specjalista w zakresie marketingu opartego o promocję wiedzy i doświadczenia. Aktywnie prowadzi własne jak i zlecone serwisy internetowe. Przygotowuje koncepcje biznesowe i analizy rynkowe nowych projektów. Ma praktyczne doświadczenie z zakresu promocji, eCommerce, e-PR, SEO, SEM i prowadzenia projektów internetowych.