Kłopoty Allegro

Prawnik, który doprowadził do odebrania kontroli nad serwisem aukcyjnym Allegro brytyjskiej spółce QXL Ricardo, został uznany winnym sześciu stawianych mu zarzutów – poinformował internetowy serwis BBC.

To krok w kierunku odzyskania przez Brytyjczyków kontroli nad największym w Polsce serwisem aukcyjnym.

Do przejęcia Allegro doszło po 1 stycznia 2001r., gdy podniesiono kapitał polskiej spółki QXL Poland (operator Allegro) z 4 tys. zł do 50 tys. zł.

QXL Ricardo zlecił dokonanie tej zmiany w sądzie rejestrowym członkowi zarządu QXL Poland Arjanowi Bakkerowi i prawnikowi Przemysławowi Rogowskiemu.

Jedni twierdzą, że chodziło o podniesienie kapitału, by polska spółka była w 100 proc. zależna od brytyjskiej. A drudzy, że brytyjski właściciel sam chciał im oddać kontrolę nad QXL Poland, bo firma znajdowała się w fatalnej sytuacji finansowej (miała 10 mln zł długu).

Po podwyżce kapitału 92 proc. udziałów QXL Poland kupiła zewnętrzna spółka NIAA, a nie QXL Ricardo. Rogowski jednak miał pełnomocnictwo, które m.in. dawało ‘prawo do zmiany aktu założycielskiego QXL Poland na warunkach według uznania pełnomocnika (…) i według swobodnego uznania pełnomocnika co do obejmowania nowo utworzonych udziałów’.

Sąd czeka na niezależną wycenę QXL Poland, żeby ustalić wysokość szkody.

Gazeta Wyborcza

Wpisy promowane

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry