Kobieta pracująca żadnej pracy się nie boi

Prawie 2/3 (61 proc.) osób biernych zawodowo stanowią kobiety. Większość nie decyduje się na podjęcie pracy z przyczyny zaangażowania w obowiązki rodzinne, prowadzenie domu lub za niskie kwalifikacje. Mają jednak szansę powrócić na rynek pracy dzięki „tymczasowej” formie zatrudnienia.
Praca tymczasowa jest furtką, otwierającą nowe możliwości na rynku pracy, szczególnie dla kobiet wychowujących dzieci lub tych długotrwale bezrobotnych. „Forma zatrudnienia, jaką jest Praca Tymczasowa pozwala pogodzić obowiązki rodzinne z aktywnością zawodową, umożliwia kobietom powrót na rynek pracy po urlopie macierzyńskim, przekwalifikować się oraz zdobyć nowe doświadczenia zawodowe w renomowanych firmach” – mówi Marek Jurkiewicz, Dyrektor Handlowy Start People, Agencji Pracy Tymczasowej.

Rynek pracy staje się bardziej atrakcyjny dla pracowników dzięki powstającym nowym miejscom pracy i inwestycjom. Natomiast cechy, które przypisuje się kobietom, takie jak dokładność, odporność na stres, cierpliwość i zdolności manualne, są ich głównym atutem. Dlatego też, przed chętnymi do pracy kobietami pojawiają się zupełnie nowe możliwości. „Przeobrażenia na polskim rynku pracy poskutkowały również zmianami w nastawieniu pracodawców – dodaje Marek Jurkiewicz ze Start People. –  Coraz chętniej zatrudniane są kobiety w grupie wiekowej powyżej czterdziestu lat. Pracodawcy doceniają ich większą dyspozycyjność, zorganizowanie oraz wysoką i cenioną przez pracodawców motywację.”

Pracodawcy częściej przyjmują dziś kobiety do pracy również na stanowiska zarezerwowane wcześniej dla mężczyzn (np. operatorzy maszyn). Wynika to głównie z faktu, że coraz więcej kobiet wychodzi naprzeciw potrzebom rynku pracy, decydując się na podniesienie lub zmianę swoich kwalifikacji (np. robiąc kurs operatora wózka widłowego). Wypełniają tym samym lukę na rynku, która powstała na skutek emigracji zarobkowej. Z kolei w płynnym przekwalifikowaniu pomocna może okazać się właśnie praca tymczasowa.

Ta elastyczna forma zatrudnienia jest atrakcyjna również dla młodych matek, studentek i uczennic, które muszą pogodzić pracę z codziennymi obowiązkami.  Daje swobodę wyboru czasu i miejsca pracy oraz zarobków. „Możliwości jest wiele: od pracy w pełnym wymiarze godzin np. w księgowości lub w zakładzie produkcyjnym, aż po weekendowe roznoszenie ulotek czy obsługę imprez okolicznościowych – mówi Katarzyna Gurszyńska, Związek Agencji Pracy Tymczasowej. Kobiety po raz pierwszy wchodzące na rynek, ale również te z doświadczeniem zawodowym, wahające się przed podjęciem pracy znajdą pomoc w Agencjach Pracy Tymczasowej. Zostawiając tam CV, pozbywają się ciężaru poszukiwania pracy, ograniczając się tylko do wyboru odpowiedniej oferty. Wraz z CV można również jasno określić własne wymagania dotyczące poszukiwanej pracy. W takim wypadku kandydat dostaje tylko oferty zgodne z oczekiwaniami, z których może wybrać najatrakcyjniejszą.”

Badania Międzynarodowej Konfederacji Prywatnych Agencji Zatrudnienia pokazują, iż większość osób podejmuje pracę tymczasową ze względu na możliwość zdobycia stałego zatrudnienia, zwiększenie swoich kwalifikacji oraz dodatkowe dochody. Kobiety decydują się na tymczasowe zatrudnienie ze względu na połączenie elastycznego czasu pracy z możliwością korzystania z takich samych przywilejów jak w wypadku stałego zatrudnienia (umowa o pracę, ubezpieczenia zdrowotne, urlopy wypoczynkowe).

Polski rynek pracy tymczasowej jest wciąż rynkiem rozwijającym się (ok. 20 proc. rocznie). Zarówno liczba agencji jaki i pracowników korzystających z tej formy zatrudnienia stale rośnie. „O tym, że praca tymczasowa jest dla kobiet bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem świadczą dane – obecnie niemal co drugi pracownik tymczasowy to kobieta i już od kilku lat liczba kobiet-pracowników tymczasowych rośnie i to bardzo silnie o ok. 30 proc. co roku. W 2006 mieliśmy w Polsce ponad 130 tys. kobiet pracowników tymczasowych, według naszych szacunków w roku 2007 liczba ta przekroczyła 170 tys.” – podsumowuje Katarzyna Gurszyńska, ZAPT.

Wpisy promowane

Wydarzenia

Brak Patronatów

Najnowsze wpisy

Scroll to Top