Kodak złożył wniosek o upadłość

Świat fotografii przyglądał się od dłuższego czasu sytuacji w firmie Kodak. W środę wieczorem amerykański potentat branży fotograficznej złożył wniosek upadłościowy. Czyżby był to koniec firmy z ponad 100-letnią tradycją?

Kodak złożył wniosek o upadłość 1Firmie Kodak nie udało się przejść bez problemów drogi od tradycyjnej fotografii do cyfrowego przetwarzania obrazu. Ostatnie próby odzyskania rynku poprzez procesy patentowe z Apple, HTC i Samsungiem nie doprowadziły do wskrzeszenia giganta.

Po wycofaniu się w 2004 roku z rynku tradycyjnych aparatów małoobrazkowych, Kodak zdany był tylko i wyłącznie na innowacje w dziedzinie cyfrowego przetwarzania obrazu. Niestety niemożność poradzenia sobie z ogromną konkurencją na tym rynku, także złe zarządzanie samym przedsiębiorstwem doprowadziło do kryzysu. Dowodem na słabą sytuację Kodaka jest zamknięcie w przeciągu kilku lat 13 zakładów produkcyjnych, ponad 150 laboratoriów oraz zwolnienie 47 tys. pracowników.

Proces upadłościowy ma potrwać do 2013 roku. Do tego czasu postanowiono przywrócić płynność finansową Kodaka. Ważną informacją jest fakt, że problemem zainteresował się Citygroup, który chce wesprzeć upadające przedsiębiorstwo kwotą 950 mln dolarów. Istnieje więc szansa, że powszechnie znane logo i nazwa nie znikną całkowicie ze współczesnego rynku fotografii.

35-mm kompaktowy aparat Kodaka; źródło: Wikipedia
35-mm kompaktowy aparat Kodaka; źródło: Wikipedia

Warto przypomnieć, że powstała w 1881 roku firma Kodak wprowadziła kilka innowacyjnych standardów w fotografii tradycyjnej, które do dziś są stosowane. Jako pierwsza zastosowała powszechnie znany format kliszy o szerokości 35 mm. Również jako pierwsza zastosowała automatyczny proces wywoływania filmów kolorowych (C-41), który do dziś jest stosowany w laboratoriach fotograficznych. Należy też wspomnieć o powszechnie znanych aparatach kompaktowych, których pierwotym twórcą był właśnie Kodak.

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry