Komisja Europejska docenia wagę chmury

Komisja Europejska opublikowała strategię dotyczącą wykorzystania chmur obliczeniowych. Według niej technologia pozwoli tworzyć miejsca pracy i przynieść oszczędności.

Dokument wskazuje, że chmura może wesprzeć rozwój gospodarczy Unii Europejskiej i stworzyć 2,5 mln dodatkowych miejsc pracy. Rocznie może przynieść budżetowi UE 160 mld euro, co stanowiłoby ok. 1 proc. unijnego PKB.

Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej i komisarz europejski ds. agendy cyfrowej określiła cloud computing jako „element, który może zrewolucjonizować ekonomię Unii Europejskiej”. Rozwój technologiczny w tym zakresie wzmocnić ma przede wszystkim sektor małych i średnich przedsiębiorstw, dzięki dostarczaniu im wygodniejszych, dobrze dopasowanych i tańszych usług.

Komisja Europejska przekonuje, że chmura może zrewolucjonizować także sektor publiczny dzięki tworzeniu zintegrowanych, bardziej efektywnych i tańszych dla podatnika rozwiązań. Aby tak się stało należy zlikwidować jednak szereg barier, przede wszystkim związanych z niedostatecznym zabezpieczeniem danych.

Kluczem do sukcesu ma być, jak przekonuje Komisja Europejska, propagowanie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa. W tym celu planuje wprowadzić ogólne standardy i certyfikacje, które pozwolą na porównanie jakości usług różnych dostawców. Zostaną także wyznaczone standardy dla umów i kontraktów, dotyczące m.in. takich zagadnień jak przechowywanie danych i ich zabezpieczenie. Komisja planuje również rozwój istniejącego już programu European Cloud Partnership, który kieruje strumień finansów sektora publicznego (20 proc. wydatków na IT) w kierunku usług cloud computingowych realizowanych przez europejskie przedsiębiorstwa.

W opracowanie standardów dotyczących cloud computing zaangażowane są zarówno Europa, jak i Stany Zjednoczone. W dniach 28-29 września w Sofia Antipolis we Francji odbędzie się transatlantycki warsztat poświęcony tworzeniu wytycznych dla działania wirtualnych sieci na obu kontynentach.

Wpisy promowane

Najnowsze wpisy

Scroll to Top