Konsole do gier, Nokia 6300 oraz tabletki odchudzające…

Kowalski w zeszłym roku poza pralkami, lodówkami i telewizorami szukał w Internecie sposobów na szczupłą sylwetkę oraz rozrywki, którą miały mu zapewnić konsole i filmy erotyczne.

Serwis Nokaut.pl zdecydował się  na podsumowanie 2008 roku w branży e-commerce. Dane porównywarki cen wskazują, że ubiegły rok był dla branży bardzo udany. Od początku roku liczba użytkowników serwisu wzrosła o 30%, a obroty wygenerowane dzięki Nokaut.pl szacuje się na 620 mln złotych. Internauci najchętniej kupowali konsole do gier, telefony komórkowe, laptopy i telewizory LCD. Przed wakacjami dużą popularnością cieszyły się zestawy do ćwiczeń oraz tabletki odchudzające.
Branża e-commerce to najdynamiczniej rozwijająca się część handlu w Polsce. Z roku na rok przybywa osób decydujących się na zakupy w Internecie. Rośnie również różnorodność dostępnych ofert.

Porównywarki rosną w siłę

W 2008 roku serwis Nokaut.pl miał średnio 2,8 miliona unikalnych użytkowników miesięcznie. Porównywarka współpracowała z ponad 1500 sklepów, prezentując na swojej stronie około 9 mln artykułów. Obrót wygenerowany za pomocą serwisu w całym 2008 roku szacuje się na 620 mln złotych. Skuteczność porównywarki cen, jako formy promocji i narzędzia ułatwiającego znalezienie najkorzystniejszej oferty, sprawiła, że od stycznia stale rosła liczba sklepów prezentujących swoje produkty na Nokaut.pl. Na początku roku było ich 1000, podczas gdy w grudniu ich liczba wynosiła już 1555.

n1

Godziny szczytu

Okresami w których odnotowano wzmożoną aktywność użytkowników były ostatnie dni stycznia oraz marca, a także wrzesień, listopad i grudzień. W styczniu przyczyną zwiększonego ruchu były Walentynki, a w marcu Wielkanoc. Wrzesień to początek szkoły i powrót studentów na uczelnie. Ze względu na gorączkę zakupów związaną ze świętami Bożego Narodzenia, w listopadzie i grudniu z usług porównywarki korzystało najwięcej użytkowników.  Tradycyjnie już, najgorsze wyniki zaobserwowano latem – w czerwcu i w lipcu.

Ruch w Nokaut.pl w weekendy był dużo niższy niż w dni powszednie, a największa oglądalność przypadała na poniedziałki. W ciągu dnia większy ruch występował w godzinach od 12 do 14. Później około godziny 15 widoczny był lekki spadek. Najwięcej użytkowników porównywało oferty od godziny 19 do 20. Z powyższych informacji wynika, że Polacy często robią zakupy w godzinach pracy, a w weekendy wybierają się do centrów handlowych, aby kupić produkty, których ceny wcześniej sprawdzili w Internecie za pomocą porównywarki.

n21

Najpopularniejsze produkty

W ubiegłym roku najpopularniejszymi produktami były konsole do gier, telefony komórkowe, laptopy oraz telewizory LCD. Na uwagę zasługuje fakt, że swoją pozycje poprawiają książki, artykuły z kategorii dom i wnętrza, a także zdrowie i uroda. Wysoka pozycja ostatniej wymienionej kategorii i rosnąca liczba wyszukiwań perfum, kremów czy farb do włosów wskazuje na to, że coraz więcej kobiet kupuje kosmetyki przez Internet.

Niektóre artykuły ogromną popularnością cieszą się jedynie w krótkim okresie, a później liczba ich wyszukiwań spada niemalże do zera. Świetnym przykładem  mogą być wyniki wyszukiwań z maja, kiedy to na pierwsze pozycje przebojem wdarły się materiały przygotowujące do matury z angielskiego, geografii czy chemii.

W październiku i listopadzie użytkownicy serwisu przypomnieli sobie o zbliżającej się zimie i hasło „zimowe buty” plasowało się na czołowych miejscach wyszukiwań. Przed wakacjami, widoczne było to, że Polacy chcieli poprawić swoją formę fizyczną i od początku roku aż do maja, w pierwszej piątce najczęściej oglądanych stron wyników wyszukiwania znajdował się popularny przyrząd do ćwiczeń – „Orbitrek”. W wakacje pozycja ta spadła na odległe miejsca, ale już od września do końca roku plasowała się w pierwszej trójce, a w październiku znalazła się nawet na czele najczęściej oglądanych stron wyników wyszukiwania.

Stronami z których najczęściej przechodzono na strony sklepów w 2008 roku, były te prezentujące konsole Sony PSP, Playstation 3, Xbox 360 core, telefon Nokia 6300 oraz tabletki odchudzające.

W pięciu miesiącach ubiegłego roku, na pierwszym miejscu pod względem liczby przejść do sklepów z serwisu Nokaut.pl były strony konsol, w trzech telefonów i tabletek odchudzających, a raz na pierwszej pozycji znalazły się filmy erotyczne. Wyniki te świadczą o tym, że anonimowość, którą dają zakupy przez Internet sprawia, że ludzie coraz częściej w sieci kupują te produkty, których nie mają odwagi nabyć w normalnym sklepie.  W ciągu trzech miesięcy przed wakacjami(od kwietnia do czerwca) najchętniej kupowano tabletki odchudzające, a we wrześniu na pierwszej pozycji były filmy erotyczne.

Podsumowując wszystkie przejście na strony sklepów na pierwszej pozycji znajduje się konsola Sony PSP, na drugiej Playstation 3, a na piątej Microsoft Xbox 360 core. Oprócz niewątpliwego sukcesu konsol do gier, w 2008 roku hitem był również iPhone, który od lipca był jednym z najczęściej wyszukiwanych produktów.

Prognoza na przyszłość

Rok 2008 był bardzo udany dla polskiej branży e-commerce. Świadczą o tym wyniki uzyskane przez Nokaut.pl oraz badania D-Link Technology Trend, przeprowadzone przez Millward Brown SMG/KRC, z których wynika, że e-sklepy obsłużyły w okresie świątecznym o 65% więcej klientów niż przed rokiem.

„Myślę , że w związku ze zwiększoną tendencją do oszczędzania, kryzys na obecnym etapie spowoduje dalsze zwiększenie liczby osób kupujących w Internecie oraz użytkowników korzystających z porównywarek. Trudno jest jednak przewidzieć, czy za kilka miesięcy kryzys nie doprowadzi do znaczącego ograniczenia zakupów konsumenckich. Wówczas sklepy internetowe będą musiały zwiększyć wydatki w porównywarkach cen, aby utrzymać się na rynku.”- twierdzi Wojciech Czernecki, prezes Nokaut.pl.

W kolejnych latach prognozowany jest dalszy szybki wzrost polskiej branży e-commerce, chociaż dynamika tego wzrostu może wyhamować ze względu na spowolnienie gospodarcze. W tej kwestii zdania są jednak podzielone.

www.nokaut.pl

Wpisy promowane

  • Jak wysłać paczkę do Niemiec?
    Niemcy to ponad 83-milionowy kraj, który jest największym sąsiadem, a zarazem jednym z największych partnerów handlowych Polski. Nasza gospodarka jest ...
  • Dealer samochodów – jak wybrać najlepszego?
    Zakup samochodu to duża inwestycja, dlatego przed podpisaniem umowy warto poświęcić trochę czasu na znalezienie najlepszej oferty. Nie chodzi tutaj ...

Wydarzenia

Weź nasz patronat!
31.12.2021

Zapoznaj się z ofertą wpisów promowanych oraz zasadami udzielania patronatów.

Przewiń do góry